Çine Adnan Menderes Barajı ile ekonomi canlandı!

Çine Adnan Menderes Barajı ile ekonomi canlandı! Çine Adnan Menderes Barajı ile ekonomi canlandı!

İlk olarak 1869 yılında Osmanlı Padişahı Abdulaziz döneminde sedde talebi ile gündeme gelen ve yaklaşık 1,5 asırdır hayali kurulan Çine Adnan Menderes Barajı'nın 2010 yılında tamamlanmasının ardından milli ekonomiye büyük katkı sağlandı....
İlk olarak 1869 yılında Osmanlı Padişahı Abdulaziz döneminde sedde talebi ile gündeme gelen ve yaklaşık 1,5 asırdır hayali kurulan Çine Adnan Menderes Barajı'nın 2010 yılında tamamlanmasının ardından milli ekonomiye yıllık 325 milyon liralık katkı sağlandı.


"360 METREKÜP SU TUTUYOR"


Devlet Su İşleri (DSİ) 21. Bölge Müdür Yardımcısı Uğur Alay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 360 milyon metreküp su tutma kapasitesi bulunan barajın, enerji üretimi, sulama ve taşkın koruma olmak üzere 3 büyük faydasının bulunduğunu söyledi.


"3 ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ VAR"


Büyük Menderes Nehri'nin uzun yıllar boyunca Aydın ovalarında taşkınlara neden olduğunu ve büyük mağduriyetler yaşandığını dile getiren Alay, barajın en önemli faydalarından birinin taşkınları önleme olduğuna dikkati çekti.


Baraj sayesinde taşkına neden olabilecek suyun kontrol altına alınarak faydalı hale dönüştürüldüğünü belirten Alay, şunları kaydetti: "Barajımızın 3 temel özelliği bulunmaktadır. Bunlar, enerji, sulama ve taşkın koruma amaçlarıdır. Barajımızın sayesinde yıllık yaklaşık 47 megavat kurulu güçte 118 milyon kilovat saat enerji üretimi gerçekleştirilmesi, Çine ve Koçarlı ovalarında yaklaşık 210 bin dekar alanın modern sulama yöntemleriyle sulanması, Söke ovasında yaklaşık 30 bin dekar alana su takviyesi yapılması ile her yıl yaklaşık 91 bin dekar alan ve bu alan içerisinde kalan yerleşim yerlerinin taşkından korunması sağlanmıştır."


7 BİN 500 KİŞİYE İSTİHDAM


Barajın milli ekonomiye yıllık katkısının yaklaşık 325 milyon lira olduğuna işaret eden Alay, şöyle dedi: "Eğer barajımız olmasaydı, şu anda Aydın ovasında taşkınlarla mücadele ediyor olacaktık. Her yıl olduğu gibi vatandaşlarımızın yıllık 200 milyon liraya varan zarar, ziyanları oluşacaktı. Bu zararın engellenmesi bir yana ovaların sulanmasıyla milli ekonomiye 100 milyon lira ek gelir söz konusu olmuştur.


Ayrıca enerji üretimiyle de yıllık yaklaşık 25 milyon lira ek gelir hedeflendiği düşünülecek olursa milli ekonomiye yıllık 325 milyon lira katkı sağlayan Çine Adnan Menderes Barajı çok önemli bir yatırımdır. Proje sayesinde 7 bin 500 kişiye ilave istihdam olanağı sağlanmış olması da ayrı bir sevinç kaynağıdır."


141 YILLIK HAYAL GERÇEKLEŞTİ


Aydın'da taşkın zararlarının çok eskilere dayanması nedeniyle baraj fikrinin 1869 yılına kadar uzandığını ifade eden Alay, sözlerini şöyle tamamladı: "Taşkınlardan büyük zarar gören halk ilk olarak Osmanlı Padişahı Abdülaziz'e müracaat ederek sedde yapılmasını istemiş ama o zamanın imkanları ile bunun gerçekleştirilmesi mümkün olmamış. Süreç içerisinde 1980'li yıllara gelindiğinde barajın planlaması tamamlanmış, proje ve diğer finansman durumları göz önünde bulundurularak 1995 yılında baraj inşaatına ancak başlanabilmiş. 1995 yılından 2004 yılına kadar kazıları tamamlanarak barajın yüzde 30'luk bir kısmı yapılabilmiş.


Yapımının yıllarca sürmesi beklenen baraj 2004-2010 yılları arasında yoğun ilgi ve alaka gösterilerek, finansmanı devletimizce temin edilerek tamamlanıp halkımızın hizmetine sunulmuş, böylelikle 141 yıllık hayal, hayata geçirilmiştir. 6 yıl gibi kısa süre içerisinde tamamlanan Çine Adnan Menderes Barajı milli ekonomiye yıllık 325 milyon lira katkısı ile hayati önem taşımaktadır."


AA