Cityscape Global 2014'te milyonlarca dolarlık konut satıldı!

Cityscape Global 2014'te milyonlarca dolarlık konut satıldı!

Dubai'de 21 Eylül'de başlayan ve bugün sona erecek olan emlak fuarı Cityscape Global 2014'te Türk inşaat şirketlerinin projelerine ilgi büyük oldu. Fuarda milyonlarca dolarlık konut satıldı...Cityscape'te Türk inşaat şirketlerinin projelerine ilgi büyük oldu. Patronlar, milyonlarca dolarlık konutun satıldığı fuarda, oturma izninin kolaylaşması durumunda satışların artacağını belirtti.


Dubai'de 21 Eylül'de başlayan ve bugün sona erecek olan emlak fuarı Cityscape Global 2014'te, Ortadoğulu yatırımcılar Türk inşaat firmalarını yakın markaja aldı. Ziyaretlerden ve yapılan satışlardan memnun olduklarını dile getiren 31 Türk şirketi, Ortadoğulu alıcıların ilgisinin bürokratik engellerin de azaltılmasıyla, alışverişe daha hızlı dönüşeceğini belirtti. Şirketler, oturma izni işlemlerinin zorluğundan şikâyet etti. Fuarın en çok ilgi gören projelerinden birisi, DAP Yapı ve Emlak Konut işbirliğiyle İstanbul Kartal'da inşaatına başlanan İstMarina oldu. 


İKİNCİ ETAP SATIŞI BAŞLADI 

Metrekaresi 5 ila 9 bin lira arasında değişen İstMarina'daki konutların 950'si 45 günde satılmıştı. 500 konutluk ikinci etabın satışı ise fuarda başladı. DAP Yapı Başkanı Ziya Yılmaz, "Sahile 500 metre cephesi olan, ada manzaralı İstMarina, rezidans, konut ve ofis bloklarının yanında özel okulu, hastanesi, ibadet alanı, restoranları ve bir oteli bünyesinde barındırıyor. İçinden hızlı tren geçen ve bir helikopter pisti bulunan projede, 1+0'dan 5+1'e bin 463 konut bulunuyor" dedi. Yılmaz, İstMarina'nın yüzde 10'unu yabancıya sattıklarını söyledi. Suudi bir fonun blok alım istediğini söyleyen Yılmaz, "Blok satışa karşıyım. Projede ikinci el piyasası yaratılıyor. Satışlarımızı bireysel yaptık" dedi. 


YABANCIYA SATIŞ ARTIYOR 

Yılmaz, yabancıların konut alımlarının 2014'te geçen yıla göre arttığını belirterek, "2013'ün ilk 5 ayında yabancılara 4 bin 451 konut satıldı. Bu yıl aynı dönemde satış 7 bine ulaştı" diye konuştu. Bunun yüzde 53'lük artış anlamına geldiğini ifade eden Yılmaz, Türkiye'den en çok Ortadoğulu ve Ruslar'ın gayrimenkul aldığını söyledi. 


600 KONUTUN PARASINI ALDI 

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum da 600 konut satışından gelen paranın kasalarına girdiğini belirterek, yurtdışında konut satışı konusunda bir algı eksikliğinin olduğunu söyledi. Kurum, "Bunun için Turizm ve Çevre Bakanlıkları,  TOKİ  ile firmaların katılımıyla yurtdışında tanıtımlar yapılmalı" dedi. Konut sektöründe frene basmanın doğru olmadığını da kaydeden Kurum, bazı sektörler desteklenirken inşaatın unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi. 


YENİ PROJELERİNİ TANITTI

Ege Yapı, fuarda Kağıthane, Yenikapı ve Beylerbeyi'ndeki projelerini anlattı. Ege Yapı Group Başkanı İnanç Kabadayı, Dubai'deki fuarın çok verimli geçtiğini belirterek, "Yeni projelerimizi görünce çıkarttık" dedi. Fuarın geçen yıla göre daha hareketli geçtiğini ifade eden Kabadayı, yeni projelerine 2015'in ilk çeyreğinde başlayacaklarını kaydetti. 


OTEL İÇİN GÖRÜŞÜYOR

Hiper Gayrimenkul projesi Future Park da, fuarda yatırımcılarla buluştu. Haramidere'de 450 milyon TL'lik yatırımla projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Hiper Gayrimenkul Başkanı İbrahim Genç, konutların büyük çoğunluğunu yabancıya sattıklarını söyledi. Genç, "Proje içerisinde 30 katlı otelimiz için yabancı yatırımcılarla görüşüyoruz. İşletmeyi profesyonel bir gruba vereceğiz" dedi. 


Seda Tabak/ Sabah