Çocuk evleri yeniden tasarlanıyor!

Çocuk evleri yeniden tasarlanıyor! Çocuk evleri yeniden tasarlanıyor!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni Çocuk Evleri Siteleri ile ilgili "Yeni binaların tasarımında engelli çocuklarımızın güvenliği öncelikli olarak ele alındı" açıklamasında bulundu.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocuk bakım kuruluşlarının tesis standartlarına göre yeniden şekilleniyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni Çocuk Evleri Sitelerinde çocukların fiziksel ve psikososyal gelişimi için özel olarak tasarlanan yaşam alanları olacağından bahsederek “Yeni binaların tasarımında engelli çocuklarımızın güvenliği öncelikli olarak ele alındı” dedi.

“ÇOCUK EVLERİ SİTESİ İHTİYAÇ PROGRAMINI GÜNCELLEDİK”

Hürriyet'te yer alan habere göre; koğuş tipi yurtların kapatılıp, 10-12 çocuğun kalabileceği Çocuk Evleri Sitesi modeline geçtiklerinden bahseden Bakan Selçuk, çocuk gelişiminde ihtiyaçların sürekli revize edilmesi gerektiğini söyledi. Selçuk, Çocuk Evleri Sitesi İhtiyaç Programını güncellediklerini açıkladı.

“AİLE ORTAMINA EN YAKIN ŞEKİLDE TASARLANDI”

Program ile çocuklara verilen hizmet standardının artırılması, çocukların psiko-sosyal gelişimlerinin desteklenmesini, öz güvenlerinin artırılmasını amaçladıklarından bahseden Bakan Selçuk, “Yeni inşa edilecek Çocuk Evleri Sitelerinde uygulanacak ihtiyaç programı ile çocuklarımız aile ortamına en yakın şekilde tasarlanmış yeni çocuk evlerinde yaşayacaklar” dedi.

“MÜZİK VE SPOR ALANLARI TASARLADIK”

Yeni Çocuk Evleri Sitelerinde çocukların fiziksel ve psikososyal gelişimi için özel olarak tasarlanan çeşitli ortak yaşam alanları olacağını anlatan Bakan Selçuk, “Çocuklara aile sıcaklığını hissettirmek üzere tasarlanan evler bir ailenin ihtiyaç duyabileceği bütün donanımları içinde barındırıyor. Çocuklarımız için hobi odaları, bilgisayar odaları, atölyeler ve çok amaçlı salonların olduğu sosyal aktivite binaları tasarladık. Müzik gibi sanatsal aktivitelerin yanı sıra spor faaliyetleri ve atölye çalışmalarıyla çocuklarımızın büyüme döneminde gelişimlerine destek olmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“ENGELLİ ÇOCUKLARIMIZ İÇİN ERİŞİLEBİLİR OLARAK TASARLANDI”

Binaların tasarımda engelli çocukların erişiminin öncelikli olarak gözettiklerinden bahseden Bakan Selçuk, “Engelli çocuklarımızın hareket kabiliyeti ve güvenliği öncelikli olarak ele alındı. Tesis binaları ve açık alanların tamamı engelli çocuklarımız için erişilebilir olarak tasarlandı. Engelli çocuklarımız için yapılacak düzenlemeler, onların psiko-sosyal gelişimi üzerinde olumlu etkileri olacaktır” dedi.

“ENERJİ VERİMLİLİĞİ UYGULAMALARINI DİKKATE ALDIK”

Eski tip bakım modelinde yer alan atıl halde bulunan mekânları kapatarak yerine daha etkin kullanılabilecek farklı mekânlar dizayn ettiklerinden bahseden Bakan Selçuk, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji uygulamalarını da dikkate aldıklarından bahsetti. Bakan Selçuk, “Tüm projelerde yenilenebilir enerji kaynaklarını hayata geçirdik. Sahil bölgeleri başta olmak üzere tesislerin tasarlanmasında güneş enerjisi kullanımını esas aldık. Merkezi ısınmadan yeni nesil kombi sistemlerine geçilmesi için gerekli mühendislik çalışmalarını planladık. Dış mekânları da çocuklarımıza yönelik yeniden düzenledik. Açık alan ve peyzaj düzenlemelerini çocuklarımızın yaş durumlarına ve ihtiyaçlarına en uygun şekilde detaylı olarak tasarladık” diye konuştu.

“SON YANGIN MEVZUATINA UYGUN TASARLANDI”

Bakan Selçuk, arsa seçiminde Çocuk Evleri Sitelerinin toplumla iç içe ve sosyal hayatın merkezinde olmasına özen gösterdiklerinden bahsederek, yeni mekânların tek katlı müstakil evler şeklinde inşa edileceğinden bahsetti. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, son yangın mevzuatına uygun dizayn edilen tesislerde, yangına dayanıklı kablo sistemleri, gece görüşlü kamera sistemleri, acil aydınlatma ve jeneratör sistemleri, acil durumda müdahaleyi zorlaştırmayacak tasarımlar ve güvenlik kulübesinden tüm tesisin izlenebileceği sistemler oluşturduklarından bahsetti.

“KORUYUCU AİLE MODELİ DE DESTEKLENECEK”

Yeni programı ile kuruluşlar içinde doğrudan Koruyucu Aile Modeline hizmet verecek birimlerin de bulunacağından bahseden Bakan Selçuk, “Çocuklarımızın koruyucu aileleriyle kuruluş içinde görüşmelerini sağlamak için yeni mekânlar oluşturacağız. Tasarlanan cam odalarda çocuklarımız koruyucu aileleriyle eşleştirilirken daha rahat bir ortam oluşturulacak, görüşmeler de gözetmenler tarafından gözlemlenebilecek” diye konuştu.