29 / 03 / 2023

Colin's 225 milyon dolar yatıracak

Colin's 225 milyon dolar yatıracak

Vakko'nun Merter'deki arsasını ortaklarıyla birlikte 56 milyon dolara satın alan Colin's Jeans gayrimenkule 225 milyon dolar yatıracak.Şirket, Vakko'nun yerine 100 milyon dolar yatırımla alışveriş merkezi ve rezidans ile Tekirdağ'da 35 milyon dolarlık alışveriş merkezi yapıyor.

Vakko'nun Merter'deki 36 bin metrekarelik arsasını ortaklarıyla birlikte 56 milyon dolara satın alan Colin's Jeans, gayrimenkul sektörüne iddialı giriyor. Grubun inşaat şirketi Eroğlu İnşaat ve Gayrimenkul Geliştirme AŞ, önümüzdeki yıl arsa hariç 225 milyon dolarlık yatırımla 4 projeyi birden hayata geçirecek. Eroğlu İnşaat, yeniden yapılanma sonrası, ticari gayrimenkulde ilk işini 35 milyon dolarlık bir yatırımla Tekirdağ'da gerçekleştirdi. Tekira isimli şehrin, 2008'de faaliyete geçecek ilk alışveriş merkezinin hedefi Yunanistan'dan günü birlik alışveriş için gelen turistler.

Eroğlu İnşaat ticari gayrimenkulde alışveriş merkezi, konutta büyükşehirlerde C ve B plus gelir grubuna yönelik projelere öncelik verecek. Vakko'nun Merter'deki 40 bin metrekarelik arazisini 8 talip arasından kapan Akkom İnşaat'ın ortakları arasında yer alan şirket, İstanbul'un sayılı mihenk taşlarından biri olarak nitelediği arsaya 100 milyon dolar harcamayla "gezip görülecek bir alışveriş merkezi ve rezidans" yapacak.

Sarıyer'de villaya 25 milyon dolar

Eroğlu İnşaat Genel Müdürü Ramadan Kumova, ''Merter'de yapılacak bina insanların sadece alışveriş yapmak için değil, farklı mimarisi ile gezip görmeyi isteyecekleri ve birbirlerine o binayı gördün mü, diye soracakları bir mimarlık şaheseri olacak'' dedi.

İnşaat şirketi ayrıca İstanbul'da Ümraniye'de 70 milyon dolar yatırımla 500 daireli bir rezidans ve 17 bin metrekarelik ofis alanı olan iş merkezi, Sarıyer'de de 15 dönüm arsada 25 milyon dolar yatırımla villalar inşa edecek.

Anadolu'nun başka şehirlerinde de alışveriş merkezi yapmak üzere arsa arayışlarının sürdüğünü belirten Kumova, kiralama konusunda ön sözleşmelerin yapıldığı Tekira'da toplam kiralanabilir alanın 31 bin, inşaat alanının ise 80 bin metrekare olduğunu söyledi.

Tekirdağ hızla gelişen bir kent

İlk alışveriş merkezi projesi için Tekirdağ'ı seçme nedenini şehrin hızlı gelişimine bağlayan Kumova, şehirde ulusal markaların kendisine yer bulamadığını ve merkez caddesinde metrekare kiralık fiyatı 100 dolara dayanan yerler olduğunu belirterek ''Tekira'da kiralar daha makul seviyelerde olacak'' dedi. Kumova, Tekirdağ'ın ticari gayrimenkuldeki potansiyelinin yüksek olduğunu da belirterek ''Yazın Tekirdağ'da nüfus 100 bin kişi artıyor. Şehrin nüfusu Çerkezköy ve Çorlu ile birlikte 750 bini buluyor. Ayrıca yapılacak yeni liman yatırımları, demiryolu bağlantıları, çevre yolu yatırımları ve Organize Sanayi Bölgesi kurulması çalışmalarıyla Tedirdağ bir lojistik merkezi olacak '' diye konuştu.

Projenin doğru bir yatırım olduğunun önemli göstergesinin yabancı fonların ilgisi olduğunu anlatan Kumova, ''Haftada bir veya iki yabancı ile görüşmezsek bu hafta nerde hata yaptık diye kendimizi sorguluyoruz. Görüşmeler sürüyor, anlaşırsak satacağız'' dedi.

Eroğlu, 10 yıl boyunca fabrika binası yaptı

Eroğlu Grubu'nun, Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu'nun önderliğinde, kardeşleri ile birlikte yürüttüğü tekstil operasyonlarının yıllık cirosu 350 milyon doların üzerinde. Ukrayna, Rusya ve Türkiye'de aktif olan grubun, Colin's markasının Rusya'da marka bilinirlik oranı yüzde 72. Grubun 6 bin çalışanı, 300 mağazası ve 3 bin satış noktası var. Şirket kendi fabrika binalarını yapmak üzere 1997 yılında bir inşaat şirketi kurdu. 2006 yılına kadar olan dönemde 100 bin metrekare fabrika alanı inşa eden şirket, 2006 yılından itibaren konut ve ticari gayrimenkul projeleri geliştirmek üzere yeniden yapılandırıldı.

(Referans)
Geri Dön