Çorum'daki 153 yıllık Osmanlı hanı yeniden inşa ediliyor!

Çorum'daki 153 yıllık Osmanlı hanı yeniden inşa ediliyor! Çorum'daki 153 yıllık Osmanlı hanı yeniden inşa ediliyor!

Çorum'da Osmanlı döneminde yapılan 153 yıllık Velipaşa Han, turizme kazandırılacak. Günümüzde çok az örneği bulunan tarihi han, Çorum Belediyesi tarafından restore ediliyor.Çorum'da Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma 153 yıllık Velipaşa Hanı'nın turizme kazandırılması için çalışmalar başlatıldı. Çorum Belediyesi tarafından restore edilen tarihi hanın ünümüzde çok az örneği bulunuyor.

Çorum Hakimiyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, 1865 yılında Yozgat Beylerbeyi Veli Paşa tarafından inşa edilen tarihi han, uzun bir dönem "Anadolu Oteli" olarak kullanılmıştı. Bin metrekare alan üzerinde bulunan 2 katlı hanın 35 odalı otel kısmı yeninden inşa edildi.

Belediye tarafından restore edilen tarihi han için yaklaşık 6 milyon lira harcanacak. Süslemeleri, işçiliği, mimari ve inşaat mühendisliği açısından özel bir eser olarak değerlendirilen tarihi handa çalışmalar hızla devam ediyor. Bağdadi ve tavan işleri tamamlanan restorasyon kapsamında kerpiç duvarlar örülmeye başlandı.

Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, tarihi yapı hakkında açıklamalarda bulundu. Gül, Velipaşa Hanı'nın Çorum'un en önemli tarihi yapılarından biri olduğunu söyledi. Gül, "Bu tarihi yapıya önem kazandıran özelliklerden biri de hana sıra dışı bir görünüm katan ve 'Anadolu Oteli' olarak anılan üç katlı bölümün olması." şeklinde konuştu.

Restorasyon çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Gül, "Burayı aslına uygun şekilde, işin uzmanı arkadaşlarımızın denetiminde restore ediyoruz. Aslına uygun şekilde kerpiç duvarları örüldü. Duvarların bir kısmı da ağaç direkler üzerine çakılmış çıtalara atılan sıvayla kaplandı. Bağdadi ve tavan işlerini bitirdik." ifadelerini kullandı.