Çorum Velipaşa Hanı

Çorum Velipaşa Hanı

Çorum'da Osmanlı döneminde yapılan 153 yıllık Velipaşa Han, turizme kazandırılacak. Günümüzde çok az örneği bulunan tarihi han, Çorum Belediyesi tarafından restore ediliyor.

Çorum Velipaşa Hanı butik otel ve restorana dönüşecek!

Çorum'da Osmanlı döneminde inşa edilen ve uzun yıllardır market ve depo olarak kullanılan 150 yıllık Velipaşa Hanı, belediye tarafından restore edilerek butik otel ve restorana dönüştürülecek.

Çorum'daki 153 yıllık Osmanlı hanı yeniden inşa ediliyor!

Çorum'da Osmanlı döneminde yapılan 153 yıllık Velipaşa Han, turizme kazandırılacak. Günümüzde çok az örneği bulunan tarihi han, Çorum Belediyesi tarafından restore ediliyor.

Çorum'daki Tarihi Velipaşa Cami açıldı!

Çorum’daki tarihi Velipaşa Cami restorasyon çalışmalarının ardından bugün tekrar ibadete açıldı. 17. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen tarihi caminin iç, dış, çatı ve minaresi, aslına uygun bir şekilde yenilendi.

Çorum Velipaşa Hanı butik otel ve restorana dönüşecek!

Çorum'da Osmanlı döneminde inşa edilen ve uzun yıllardır market ve depo olarak kullanılan 150 yıllık Velipaşa Hanı, belediye tarafından restore edilerek butik otel ve restorana dönüştürülecek.

Çorum'da tarihi han butik otel oluyor!

Çorum’da 150 yıllık bir geçmişe sahip olan tarihi Velipaşa Hanı butik otel oluyor. 35 yıllığına Çorum Belediyesi’ne kiralanan tarihi han restorasyonunun ardından hizmet vermeye başlayacak.

Çorum Belediyesi ile Çekül tarihi mekanlara proje geliştirecek!

Çorum ile ÇEKÜL, Velipaşa Hanı, Kale ve Karakol Binası için şehir kimliğini yansıtacak ortak projeler geliştirecek. Çorum'un kültür mirasının korunması amacıyla İstanbul'da toplantı yapıldı.

Çorum Şehir Hastanesi'nin temeli atıldı!

Çeşitli programlara katılmak üzere Çorum'da bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Çorum Şehir Hastanesi' nin temel atma törenine katıldı. Bakan Çavuşoğlu burada halka seslendi...

Kenan Nuhut: Çorum'da su fiyatlarında yüzde 50 indirim yapacağız!

CHP Çorum Belediye başkan adayı Kenan Nuhut, Çorum halkının kendisine teveccüh gösterip belediye başkanlığı görevine getirmesi halinde, vatandaşların omuzlarındaki yükü hafifletmek için çalışacağını dile getirdi...

Çorum'daki yeni Kadın ve Gençlik Kültür Merkezi tamamlandı!

Çorum Belediyesi tarafından Mimar Sinan Mahallesi’ne yaptırılan yeni Kadın ve Gençlik Kültür Merkezi tamamlandı. Önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak olan kültür merkezi bölgede sosyal ve kültürel anlamda büyük bir eksiliği giderecek...

Sivas Çorapçı Hanı önündeki çalışmalar sürüyor!

Sivas Belediyesi tarafından restore edilerek İhramcızade Kültür Merkezi olarak hizmet veren Çorapçı Hanı önündeki metruk yapılar kamulaştırılarak yıkıldı. Açılan alanda ise çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor...

Çorum'a kültür merkezi yapılması için çalışma başlatıldı!

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in talimatı doğrultusunda Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Murat Gürül ile Yatırım İşletmeleri Genel Müdürlüğü Kültür Merkezleri Daire Başkanı Çağdaş Şener, Çorum’a geldi...

Apostol Hanı restorasyonun ardından hizmete açıldı!

Muğla 'da Saburhane Mahallesi'nde yer alan ve Rum ustalar tarafından 1850 - 1870 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen tarihi Apostol Hanı, restorasyonun ardından hizmete açıldı...

TOKİ Çorum Alaca kuraları çekildi!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Çorum'un Alaca ilçesine yaptırılan 140 konuttan geriye kalan 44 konutun hak sahiplerinin belirlenmesi için kura çekildi. Çekilişte 34 adet 3+1 daire, 10 adet ise 2+1 dairelerin sahipleri kura ile belir

Çorum İskilip'teki Çivisiz Cami yeniden tasarlandı!

Çorum' un İskilip ilçesinde atıl vaziyetteki 50 kişi kapasiteli 80 yıllık çatma cami, yerinden sökülüp getirildiği restorasyon atölyesinde 100 kişinin ibadet edebileceği şekilde yeniden tasarlandı.

Çorum Velipaşa Hanı

Çorum Velipaşa Hanı Çorum Velipaşa Hanı

Çorum'da Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma 153 yıllık Velipaşa Hanı'nın turizme kazandırılması için çalışmalar başlatıldı. Çorum Belediyesi tarafından restore edilen tarihi hanın ünümüzde çok az örneği bulunuyor.

Çorum Hakimiyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, 1865 yılında Yozgat Beylerbeyi Veli Paşa tarafından inşa edilen tarihi han, uzun bir dönem "Anadolu Oteli" olarak kullanılmıştı. Bin metrekare alan üzerinde bulunan 2 katlı hanın 35 odalı otel kısmı yeninden inşa edildi.

Belediye tarafından restore edilen tarihi han için yaklaşık 6 milyon lira harcanacak. Süslemeleri, işçiliği, mimari ve inşaat mühendisliği açısından özel bir eser olarak değerlendirilen tarihi handa çalışmalar hızla devam ediyor. Bağdadi ve tavan işleri tamamlanan restorasyon kapsamında kerpiç duvarlar örülmeye başlandı.

Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, tarihi yapı hakkında açıklamalarda bulundu. Gül,...