Çorum osmanlı han

Çorum osmanlı han

Çorum'da Osmanlı döneminde yapılan 153 yıllık Velipaşa Han, turizme kazandırılacak. Günümüzde çok az örneği bulunan tarihi han, Çorum Belediyesi tarafından restore ediliyor.

Tarihi Kurşunlu Han Türkiye'nin desteğiyle restore edilecek!

Üsküp’teki en önemli Osmanlı eserleri arasında yer alan Kurşunlu Han’ın kullanım hakkı bugün Yunus Emre Enstitüsüne devredildi. Kurşunlu Han Türkiye’nin desteğiyle restore edilip tarihe kazandırılacak.

Çorum'daki tarihi saat kulesi yenilenecek!

Çorum'da, Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid döneminde Çorumlu Yedi Sekiz Hasan Paşa'nın inşa ettiği saat kulesinin kadranlarının yenilenmesi için çalışmalara başlandı.

Çorum Koyunbaba Köprüsü restore edildi!

Osmanlı Padişahı Sultan 2. Bayezit tarafından Çorum'un Osmancık ilçesine inşa ettirilen Koyunbaba Köprüsü, 5 yıl süren restorasyon çalışmasından sonra orijinal haline döndürüldü.

Çorum'daki 153 yıllık Osmanlı hanı yeniden inşa ediliyor!

Çorum'da Osmanlı döneminde yapılan 153 yıllık Velipaşa Han, turizme kazandırılacak. Günümüzde çok az örneği bulunan tarihi han, Çorum Belediyesi tarafından restore ediliyor.

Kayseri Abdülhamid Han Camii’nin temeli atıldı!

Talas Belediyesi’nin öncülüğünde, mülkiyeti ve yapımını hayırseverlerin üstlendiği Osmanlı mimarisiyle inşa edilecek olan bin 500 kişilik Abdülhamid Han Camii’nin temel atma töreni gerçekleştirildi. İşte ayrıntılar...

Çorum Velipaşa Hanı butik otel ve restorana dönüşecek!

Çorum'da Osmanlı döneminde inşa edilen ve uzun yıllardır market ve depo olarak kullanılan 150 yıllık Velipaşa Hanı, belediye tarafından restore edilerek butik otel ve restorana dönüştürülecek.

Çorum'da tarihi han butik otel oluyor!

Çorum’da 150 yıllık bir geçmişe sahip olan tarihi Velipaşa Hanı butik otel oluyor. 35 yıllığına Çorum Belediyesi’ne kiralanan tarihi han restorasyonunun ardından hizmet vermeye başlayacak.

Kösem Sultan'ın yaptırdığı Cedit Valide Han restore ediliyor!

Osmanlı padişahı IV. Murad'ın annesi Kösem Sultan tarafından yaptırılan Cedit Valide Han restore ediliyor. Eminönü'ndeki hanın 210 odası ve üç tane avlusu bulunuyor.

Bursa Balibey Han restorasyon çalışmaları tamamlandı!

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek kente kazandırılan ve kent merkezinde, tarihi şehri en güzel şekilde temsil eden Balibey Han, konuklarını, eski Bursa’nın güzelliklerini bugüne taşıyan ‘Osmanlı Gecesi’ konseptiyle ağırlıyor.

Balibey Han restore edildi!

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce restore edilerek kente kazandırılan ve tarihi şehri en güzel şekilde temsil eden Balibey Han, her cuma ve cumartesi akşamları konuklarını "Osmanlı Gecesi" konseptiyle ağırlayacak...

Osmanlı konağı restore edildi!

Osmanlı dönemine ait birçok cami, köprü, han, hamam, kütüphane ve medrese gibi eserlerin günümüze ulaştığı Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya bir Osmanlı eseri daha kazandırıldı.

Çorum Koyunbaba Köprüsü'nün restorasyon çalışmaları başladı!

Çorum’un Osmancık ilçesinde bulunan ve Osmanlı Devleti tarafından Anadolu’da inşa edilen en uzun köprü özelliğini taşıyan ve Sultan ikinci Beyazıt tarafından yaptırılan Koyunbaba Köprüsü’nde restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Çorum'daki 300 yıllık Dikiciler arastası restore edilmeyi bekliyor!

Osmanlı döneminde Yonca Teşkilatı için kurulan Çorum'daki 300 yıllık dikiciler arastası, yok olmak üzere, dünyanın en küçük pasajı olduğu söylenen arasta yıllardır restore edilmeyi bekliyor...

Çorum osmanlı han

Çorum osmanlı han Çorum osmanlı han

Çorum'da Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma 153 yıllık Velipaşa Hanı'nın turizme kazandırılması için çalışmalar başlatıldı. Çorum Belediyesi tarafından restore edilen tarihi hanın ünümüzde çok az örneği bulunuyor.

Çorum Hakimiyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, 1865 yılında Yozgat Beylerbeyi Veli Paşa tarafından inşa edilen tarihi han, uzun bir dönem "Anadolu Oteli" olarak kullanılmıştı. Bin metrekare alan üzerinde bulunan 2 katlı hanın 35 odalı otel kısmı yeninden inşa edildi.

Belediye tarafından restore edilen tarihi han için yaklaşık 6 milyon lira harcanacak. Süslemeleri, işçiliği, mimari ve inşaat mühendisliği açısından özel bir eser olarak değerlendirilen tarihi handa çalışmalar hızla devam ediyor. Bağdadi ve tavan işleri tamamlanan restorasyon kapsamında kerpiç duvarlar örülmeye başlandı.

Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, tarihi yapı hakkında açıklamalarda bulundu. Gül,...