19 / 08 / 2022

Çukurova Bölgesel Havalimanı ihalesinde son durum ne?

Çukurova Bölgesel Havalimanı ihalesinde son durum ne?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun "İki yıl içerisinde Çukurova bölgesinde havalimanını hizmete alacağız" açıklamasında bulunduğu Çukurova Bölgesel Havalimanı ihalesi yılan hikayesine döndü.Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun  "İki yıl içerisinde Çukurova bölgesinde havalimanını hizmete alacağız" açıklamasında bulunduğu Çukurova Bölgesel Havalimanı ihalesi yılan hikayesine döndü. Peki ihalede son durum ne?

Sözcü Gazetesi köşe yazarı Çiğdem Toker, bugünkü köşesinde Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın ihalesini kaleme aldı. 

İşte Çiğdem Toker'in 'Çukurova Havalimanı adlı rant projesi' başlıklı yazısı...

Dokuz yıl önce. Hazine garantili Çukurova Bölgesel Havalimanı, 357 milyon Euro yatırım maliyetiyle ihale edilmişti. Tek teklif Sky Line Havacılık-Zonguldak Özel Sivil Havacılık Ortak Girişim grubundan geldi. (9 yıl 10 ay 10 gün ) Üç yılda hizmete açılacaktı.

Şirket iflas etti.

Proje yılan hikayesine döndü. Yetkililere göre inşaatın yüzde 85'i bitmişti. Bu yılın başlarında bir ihale daha yapıldı.

Günbeton İnşaat-Terminal Yapı Ortak Girişimi kazandı. Kısa süre sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan görevden alındı, yerine atanan Adil Karaismailoğlu “İhaleyi iptal ettik” dedi.

Geçen hafta yine yap-işlet-devret kanununa göre ihale edildi. Tamamı 9 yıl önce 357 milyon Euro'ya ihale edilen ve altyapısının yüzde 85'i bittiği söylenen havalimanına 297 milyon 100 bin Euro artı KDV karşılığında Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak girişimi teklif verdi.

Şirketlerin bağlı olduğu grup sahibi Süleyman Kozuva'nın yerel seçimde AKP'den Çerkezköy adayı olduğu ortaya çıktı.

ADANA HAVALİMANI?

CHP  Adana  Milletvekili Ayhan Barut, yeni havalimanının Çukurova'nın en verimli tarım toprakları ve kuş göç yolu üzerine yapıldığı söylüyor.

Dahası şu an faaliyetteki Şakirpaşa Havalimanı'nın 2019'u 5 milyon yolcuyla kapattığını belirtip. “Çukurova Bölgesel Havalimanı için verilen 12 milyonluk yolcu garantisine ulaşma şansı yok” diyor.

Peki, ne olacak?

Şirkete verilen yolcu garantilerinin tutması için mevcut havalimanını kullanan yolcular, yenisini kullanmaya mı zorlanacak?

Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın üstyapı ihalesi tamam!