Cumhurbaşkanlığı'ndan köylülere arazi desteği!

Cumhurbaşkanlığı'ndan köylülere arazi desteği! Cumhurbaşkanlığı'ndan köylülere arazi desteği!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, muhtarların yerel kalkınmaya destek vermesi gerektiğini ve bu konuda yönlendirici olmaları durumunda arazi tahsis edeceklerini belirtti.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yerel kalkınmayla ilgili kamu olarak her türlü desteği verdiklerini kaydetti.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Çekerek ilçesinde yer alan Çekerek Barajı'nın etrafında meydana getirilen trüf ormanı ve trüf mantarının tanıtım programına katılan Oktay, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey'den bilgi aldı.

Türkiye'yi yeşillendirmeyi sürdürdüklerini ifade eden Oktay, barajların olduğu bölgede yerel kalkınmanın da dinamiklerinin olması gerektiğini sözlerine ekledi. Barajların etrafının gelir getirici kaynaklara dönüştürülmesi gerektiğini kaydeden Oktay, şu açıklamalarda bulundu:

"Bugün yapacağımız trüf mantarı dediğimiz sadece bunun bir örneği. 100 avro ile 300 avro arasında kilogramını satıyoruz. 100 dönümlük bir araziye dikim yapıyoruz ama asıl şey şu, kendi haline gelene kadar Genel Müdürlüğümüz bunun bakımını üstleniyor, verim almaya başladığımızda da bölge halkına kura usulü ücretsiz dağıtılacak. Amacımız bunun ücretsiz dağıtılması değil, bunun olabilirliğini göstermek."

Bu işi yapmak isteyen köylülere yüzde 65'e kadar teşvik verileceğini sözlerine ekleyen Oktay, işletme döneminde de işçilik boyutunda da teşviklerin devam süreceğini anlattı.

Trüf mantarının yanında bal ormanının kurulduğunu söyleyen Oktay, "Mevsim başladıktan sonra bitene kadar farklı zamanlarda sürekli çiçek açabilecek, bal üretimini sağlayacak ağaçların dikimi sağlanıyor. Orada tonlarca balın üretilip, bir marka haline dönüştürülüp buranın bir bal üretim merkezine dönüştürülmesini teknik şekilde yapacağız." açıklamasında bulundu.

"YERELDEN KALKINMAYI SAĞLAYACAĞIZ"
Bu tür projelerle yerelden kalkınmanın planlandığını söyleyen Oktay, muhtarlara şunları söyledi:

"Burada bir ilçede konuşuyorum ama tüm Türkiye'ye sesleniyorum: Muhtarlarımız derse ki 'Ben kendi köyümü de organize ederim, kendi köyümde de bunu yaparım.', trüf ormanıdır veya bal ormanı, 'Bir araziyi buna tahsis ederiz.' derse kamu olarak biz de katkı veririz. Bu şekilde yerel kalkınma boyutunu uyguluyoruz. Artık yerelin üretmeye başlaması, yerelden kalkınmayı sağlıyor olmamız gerekir, dediğimiz şey bu.

Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ısrarla 'Yerelden kalkınma olmazsa ulusal anlamda kalkınmayı başaramayız.' diyoruz. 2023 hedefleri dediğimiz şey, asla geri adım atmadığımız şey bu. Biz 2023 rakamlarını ya yakalayacağız ya yakalayacağız. Onun için de eğer 500 milyar doları yakalayacaksak benim Çekerek'te yereldeki vatandaşım balını üretecek, markasını yapacak ve bunu satacak. Trüf mantarı yetişiyor madem, bunu yapacağız. 100 avro, 200 avro, 300 avro az bir rakam değil. Bunu ihraç ettiğimiz zaman bu mümkün. Bu projenin bölgesel anlamda turizme katkısını da göreceğiz. Muhteşem bir proje, ilçemize hayırlı olsun."

Kuruyan her fidanın yerine yenisinin dikildiğini söyleyen Oktay, Türkiye'de dikilen her 100 fidandan 85'inin tuttuğunu ama bunu artırmayı planladıklarını söyledi.