Dar gelirlilerin kredi riski arttı!

Dar gelirlilerin kredi riski arttı! Dar gelirlilerin kredi riski arttı!

Türkiye'de ki toplam konut kredilerinin yüzde 60'ını 0-2.673 lira arasında aylık geliri olanlar kullanıyor. Konut kredisinin daha düşük geliri grubunda yoğunlaşması artan risk unsuru olarak yorumlanıyor.
Konut sektöründe bir taraftan satışların düşmesi diğer taraftan fiyatların artması,konut kredilerine ağırlıklı olarak da gelirlerin başvurması ve senetli satışların artması endişeleri arttırıyor. 


Merkez Bankası verilerine göre konut kredisinde yoğunluk 2.673 liraya kadar aylık geliri olanlarda artıyor. Buna göre Türkiye'deki toplam konut kredilerinin yüzde 60'ını 0-2.673 lira arasında aylık geliri olanlar kullanıyor. Yıllar içerisinde bu grubun payının artması da dikkat çekiyor.  2009'da bu grupta  yer alanlar toplam konut kredilerinin yüzde 35'ini kullanıyordu. Konut kredisinin yıllar içerisinde daha düşük gelir grubunda yoğunlaşması artan  bir risk unsuru olarak yorumlanıyor. 


TÜİK'e göre Nisan'da 83 bin 610 konut satıldı. Bu satış rakamı geçen yıla göre yüzde 12 düşüşe işaret ediyor. Yılın ilk 4 ayında ise satışlar geçen yıla göre yüzde 7,5 oranında azalarak 341.463 oldu. 2010'dan bu yılın Mart ayına kadar konut fiyatları yüzde 50.8 artarken, enflasyon yüzde 32.9'da kaldı. Yani konut fiyatları,genel fiyat seviyesinin 17.8 puan üzerinde arttı.  The Wall Street Journal Türkiye'nin değerlendirmesine göre 2013'te fiyatlar yüzde 14 artmıştı. Artan faizler ve düşen satışlara rağmen komut fiyatlarındaki yüksek artış, bazı uzmanlara göre sektördeki 'balon' riskini arttırıyor. 


Cumhuriyet