DASK deprem sigortası hesaplama formülü!

DASK deprem sigortası hesaplama formülü! DASK deprem sigortası hesaplama formülü!

Zorunlu Deprem Sigortası olan DASK deprem sigortası hesaplama formülü için haberimizi inceleyebilirsiniz...DASK deprem sigortası hesaplama formülü!

Daireniz için yaptırmanız gereken deprem sigortası için ödenecek fiyat tarifeleri, dairenin bulunduğu deprem bölgesine ve dairenin yer aldığı binanın yapısal özelliklerine göre belirleniyor.


DASK deprem sigortası hesaplama formülü kapsamında 3 farklı yapı tarzı ve 5 ayrı deprem risk bölgesi olmak üzere toplam 15 farklı fiyat tarifesi bulunuyor. Söz konusu fiyat tarifeleri için belirlenen rakamlar ise her yıl yeniden yapılan düzenlemelerde değişebiliyor.


2013 yılı için belirlenen ve DASK deprem sigortası hesaplama formülü kapsamında bulunan deprem risk bölgesi ve yapı tarzı fiyatlandırmaları şu şekilde sıralanıyor.


1- DASK sigortası hesaplamasında kullanılan ve yapı tarzına göre tespit edilen metrekare birim maliyetleri..

Çelik / Betonarme Karkas Yapılar: 700 TL 

Yığma Kagir Yapılar: 500 TL 

Diğer Yapılar: 260 TL 


2- DASK yapı tarzına göre bölge bazında fiyatlar..

Çelik, betonarme ve karkas yapılar: I. Bölge 2.20; II. Bölge 1.55; III. Bölge 0.83; IV. Bölge 0.55; V. Bölge 0.44


Yığma kagir yapılar: I. Bölge 3.85; II. Bölge 2.75; III. Bölge 1.43; IV. Bölge 0.60; V. Bölge 0.50


Diğer yapılar: I. Bölge 5.50; II. Bölge 3.53; III. Bölge 1.76; IV. Bölge 0.78; V. Bölge 0.58Yıllık olarak düzenlenen DASK zorunlu deprem sigortasını yaptırmayanlar, söz konusu daire üzerinde alım satım ve kiralama gibi işlemlerde bulunamadıkları gibi, elektrik, su, doğalgaz gibi aboneliklerden de mahrum kalıyor.


Bu nedenle her sene yaptırılması gereken DASK sigortası ile, dairenizi olası bir depremden sonra meydana gelebilecek ve kapsam dahilinde bulunan hasarları temin edebilirsiniz.Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com