13 / 08 / 2022

Dask nedir, ne işe yarar? Dask zorunlu mu?

Dask nedir, ne işe yarar? Dask zorunlu mu?

Konutların tapu devir işlemleri sırasında elektrik, su, doğalgaz gibi yeni aboneliklerinde gündeme gelen DASK'ın ne olduğu merak ediliyor. Dask nedir, ne işe yarar? Dask zorunlu mu? gibi soruların yanıtları yoğun bir şekilde araştırılıyor. İşte tüm detaylar..Konut ve meskenleri deprem ve deprem sebebi ile meydana gelecek afetlerin maddi zararlarını garanti altına almak adına yapılması gereken bir sigorta türü olan DASK, tüm konutlarda tapu devir işlemleri sırasında ibraz edilmesi zorunludur. 

Doğal Afet Sigortaları kurumu adına yetkili şirketler tarafından yapılan DASK'ı tüm ev sahiplerinin mutlaka yaptırması gerekiyor. Konut sigortaları isteğe bağlı olarak yaptırılabilirken DASK ise herkes için zorunlu tutuluyor. 

Dask nedir, ne işe yarar? Dask zorunlu mu?

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçede belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılanıyor. 

Bina tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altında sayılıyor. DASK sigortası evdeki eşyaları teminat altına almıyor. Eşyaları teminat altına almak için farklı içeriklere ve teminatlara sahip olan konut sigortasının yaptırılması gerekiyor.