DASK poliçesi nasıl düzenlenir?

DASK poliçesi nasıl düzenlenir? DASK poliçesi nasıl düzenlenir?

Zorunlu Deprem Sigortası olan DASK poliçesinin konutlarda yapılması gerekiyor. Peki DASK poliçesi nasıl düzenlenir, merak ediyorsanız yanıtı haberimizde bulabilirsiniz...DASK poliçesi nasıl düzenlenir?

Depremin yarattığı zararların etkisi süresini en aza indirgemek ve insanların normal hayatlarına hemen dönmelerini sağlayabilmek için DASK sigortası, devlet tarafından zorunlu tutuluyor. Yıllık olarak düzenlenen DASK'a yatırılan DASK primleri, olası bir depremin teminatı olarak birikiyor. Peki söz konusu DASK poliçesi nasıl düzenlenir, diye soruyorsanız hemen yanıtlayalım.


DASK sigortası yaptırmak için gerekli belgelerin temin edilmesi gerekiyor. Söz konusu belgeler aşağıda sıralanıyor.


DASK için gereken belgeler..

* Sigortalının adı, adresi, telefonu, varsa cep telefonu

* Sigortalının vergi kimlik numarası ve T.C. kimlik numarası

* Sigortalanacak yerin açık adresi

* Tapu bilgileri 

* Binanın inşa yılı 

* Binanın yapı tarzı

* Binanın toplam kat sayısı

* Binanın hasar durumu 

* Meskenin  brüt yüzölçümü 

* Meskenin  kullanım şekli 


DASK poliçesi tamamen beyan esas alınarak düzenlendiği için yanlış beyandan doğabilecek tüm sorumluluk sigorta ettirene ait oluyor. DASK yaptırmayan kimseler söz konusu konutları için, alım-satım ve kiralama gibi işlemlerde bulunamıyor. Gayrimenkuller ile alakalı işlerde Tapu Müdürlüğü DASK poliçesini talep ediyor.


DASK poliçesi nasıl düzenlenir?

DASK poliçesi yaptırmak için, DASK sigortasını düzenleyen en yakın sigorta acentesine veya banka şubesine gitmek yeterli oluyor. DASK için gerekli belgeleri temin ederek başvuruda bulunan kimseler konutları için DASK sigortasına dahil olmuş oluyor.


DASK poliçesi hesaplama..

DASK hesaplaması için deprem sonrasında alabileceğiniz en yüksek limiti belirleyen sigorta bedeli bir diğer deyişle teminat tutarının bulunması gerekiyor. Belirlenen teminat tutarı, tarife fiyatı ile çarpıldığı takdirde DASK sigorta bedeli bulunmuş oluyor.


DASK poliçesi iletişim..

* Adres: Altunizade Mahallesi, Ord Prof. Fahrettin Kerim Gökay Caddesi, No: 20, 34662, Üsküdar / İstanbul

* E-posta : info@dask.gov.tr

* Fax :90 (216) 474 23 64

* Telefon: ALO DASK - 125
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com