Datça'daki 4 arazinin satışı iptal edildi!

Datça'daki 4 arazinin satışı iptal edildi! Datça'daki 4 arazinin satışı iptal edildi!

Datça'daki 4 arazinin TOKİ'ye devredilmesinden sonra, Datça Belediyesi satış iptali davası açtı. Ankara 11. İdare Mahkemesi, yapılan satış ihalesi hakkında iptal kararı aldı...Datça Mahallesi’nde Hazine’ye ait 11 bin metrekare büyüklüğünde 2 konut, park ve yol alanı, İskele Mahallesi’nde de 6 bin 755 metrekare büyüklüğünde 2 konut, park ve yol alanı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) devredildi. TOKİ'de de bu arazileri 28 Kasım 2018 tarihinde satışa sunmuştu.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Hazal Ocak'ın haberine göre; Datça Belediyesi, Datça'nın en güzel bölgelerinde bulunan bu arazilerin TOKİ'ye devir ve satış işleminin iptali için 2 ayrı dava açmıştı. İlçe belediyesinin dava dilekçesinde taşınmazların Hazine tarafından satılması durumunda ilgili kanuna göre satış bedelinden yüzde 30 oranında belediyeye pay verilmesi gerektiği ifade edilerek, bunun önüne geçebilmek için satışın  TOKİ  tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.

Mahkeme kararında, ihale ve satış işlemlerinin hukuka aykırı olduğuna dikkat çekildi. Arazilerin Hazine’ye iade edilmesine karar verildi. 

OYBİRLİĞİYLE İPTAL

Devir işleminin iptaline ilişkin davaya bakan Muğla 2. İdare Mahkemesi, konuya ilişkin arazilerin 3. kişilere satışının yapıldığına dikkat çekerek, “Üzerinde yapılaşmaya gidilebilecek olması gibi hususlar gözetildiğinde dava sonuçlanıncaya kadar işlemin uygulamaya devam etmesi halinde telafisi güç zararlar doğabileceği açıktır” değerlendirmelerinde bulunmuş ve yürütmeyi durdurma kararı almıştı. 

Ankara 11. İdare Mahkemesi de ilçe belediyenin satış işleminin iptaline ilişkin açtığı davada karar verdi. Devir işleminin mahkeme tarafından durdurulduğuna dikkat çekilen kararda, taşınmazların devrinin hukuksuz olduğu ifade edildi. Mahkeme ihale ve satış işlemlerinin de hukuka ve mevzuata uygun olmadığını vurgulayarak ihale ve satış işlemini 13 Nisan’da oybirliğiyle iptal etti.

Datça'daki arazilerin satışı durduruldu! 

Muğla Datça'daki bazı bölgeler için kesin korunacak hassas alan kararı!