17 / 08 / 2022

Denizi gören evlerin kirası tavan yaptı!

Denizi gören evlerin kirası tavan yaptı!

Kiralık ev piyasasında hareketli günler yaşanıyor. Ev kiralarının tavan yaptığı şu günlerde sahilde bulunan evlerin kirası 35 bin TL'yi gördü.Ülke genelinde kira fiyatlarında rekor artış yaşanıyor. Türkiye Gazetesi'nden Önder Çelik'in haberine göre; İstanbul’da senelik kira artış oranı yüzde 100’ü aştı. Satılık evlerin fiyat değişimi ise ortalama yüzde 40 seviyesinde oldu. Emlakçılar, kiralık ev bulmada yaşanan sıkıntının iki ana sebebinin “yeterince yeni konut üretilmemesi” ve “üniversitelerin pandemi sonrası fiziki eğitime geçmesi” olduğunu dile getiriyor. Bununla beraber artan boşanmalar ve Körfez ülkelerinden gelen yabancıların “yüksekten kiralamaları” da artışta etkili oluyor.

Denizi gören evlerin kirası tavan yaptı!

BAĞDAT CADDESİ'NDE FİYATLAR 20 BİN TL SEVİYESİNDE

Son zamanda TL’deki değer kayıplarıyla alım gücü yükselen yabancının kiralık fiyatlarını etkilediğini söyleyen gayrimenkul danışmanı Erkan Zing, Bağdat Caddesi’nde kiralık fiyatlarının 20 bin TL seviyesine ulaştığını belirtti. Lüks konutlardaki kira değişimlerini yorumlayan Zing, yeni ev olmamasının fiyatlardaki artışta önemli faktör olduğunu belirterek şu an kiralık piyasasındaki işlerin ‘kim kime ne tutturursa’ mantığıyla yürüdüğünü söyledi.

Denizi gören evlerin kirası tavan yaptı!

Kira ödemek yerine ev alıyorlar

Bu süreçte mülk sahiplerinin bile emlakçılık yaptığını söyleyen Zing “Hizmet bedeli dahi istiyorlar. İnsanlar mecburen ‘Tamam’ diyor. Bu aydan sonra kiralık eve olan yüksek talep biter, çoğu kimse yerini bulur, kiralarda yüzde 15-20 gibi düşüş ekimde başlar. Lüks semtlerde deniz manzaralı 1+1’ler 6 bin TL, 2+1’ler 19 bin TL, 3+1’ler 25-35 bin TL fiyata kiralanabiliyor. Zengin kiracılar da artık alıma yöneliyor. Kimse o kadar yüksek kira ödeyip de ev sahibinin boyunduruğu altına girmek istemiyor. Kira vereceğine artık ev alıyorlar” ifadelerini kullandı.

Kira artışları diğer ülkelerde ne durumda?

Fahiş kira zamları nasıl engellenir?