Depozito kira yerine sayılabilir mi?

Depozito kira yerine sayılabilir mi? Depozito kira yerine sayılabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Ev sahibim kontratın 1 yıl geçtiği için zam yaptı. Ama salgından dolayı şu anda çalışamıyorum. Önceden verdiğim 2000 TL depozitoyu kiraya sayıp bu ayın ödemesini yapabilir miyim? Bundan sonraki aylar için kiranın yarısını verebilir miyim?' sorusunu yanıtladı.Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında bir okuyucusunun 'Ev sahibim bu dönemde kontratın 1 yıl geçmesinden dolayı zam yaptı. Ama salgından dolayı şu anda çalışamıyorum. Ev sahibine önceden verdiğim 2000 TL depozitoyu kiraya sayıp bu ayın ödemesini yapabilir miyim? Bundan sonraki aylar için kiranın yarısını verebilir miyim? Hukuken bir dayanağı var mı acaba?' sorusuna cevap verdi. İşte Tamer Heper'in yazısı...

Ev sahibim bu dönemde kontratın 1 yıl geçmesinden dolayı zam yaptı. Ama salgından dolayı şu anda çalışamıyorum. Ev sahibine önceden verdiğim 2000 TL depozitoyu kiraya sayıp bu ayın ödemesini yapabilir miyim? Bundan sonraki aylar için kiranın yarısını verebilir miyim? Hukuken bir dayanağı var mı acaba? ● E.B.

★ ★ ★ ★ ★

Geçen günlerde benzer konuda iki yazı yazmıştım. Benzer derken konu kira idi ama işyeri kiraları içindi. Özetle, “İşyeri kiraları 30 Haziran 2020’ye kadar ödenmemesi halinde sözleşmenin feshi ve tahliye talep olunamayacak. Yani kira yine kira olarak kalacak, ödenmesi istenecek ama tahliye talep olunmayacak” demiştim.

Ancak bu sadece işyeri kiraları için, mesken kiraları için bir düzenleme yok. Dolayısıyla mesken kira bedelleri ödenecek ve hatta okuyucumun durumunda olanlar yani yeni döneme girenler zamlı ödeyecek.

★ ★ ★ ★ ★

Depozitolar için büyük çoğunlukla kira sözleşmelerinde depozitonun kiraya mahsup edilmeyeceği hükümleri bulunuyor. Bunların tahliye anında mecurda mevcut hasarın karşılanması için elde tutulduğu hükmü var. Dolayısıyla okuyucuma ‘ödeme’ veya ‘az öde’ diyemiyorum.

Aksi halde tahliye tehdidi ile karşı karşıyadır ve hatta haciz tehdidi altında kalır. Mevzuatta bir değişiklik yapılmadığı müddetçe kira bedelleri aynen ödenecektir. Okuyucumu rahatlatacak bir haber veremediğim için de üzgünüm.