Kira sözleşmesi tapuya yazılabilir mi?

Kira sözleşmesi tapuya yazılabilir mi?

Ev sahibi ve kiracı arasında imzalanan kira sözleşmesi yazılı ya da sözlü olarak yapılabiliyor. Peki, kira sözleşmesi tapuya yazılabilir mi?


Kira sözleşmesi tapuya yazılabilir mi?

Mesken ve işyeri kiralamalarında kiracı ile mal sahibi arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Bu sözleşme, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme olarak kabul ediliyor. 


Kira sözleşmesinin noterde yapılması gibi bir zorunluluk bulunmuyor. Ancak taraflar yaşanabilecek herhangi bir zarar adına ispat açısından noterde imzalamayı tercih edebiliyor.


Kira sözleşmesinin tapuya şerhi!

Kural olarak kira sözleşmesi şahsi hak sağlıyor, bu nedenle kiracı ve kiralayan sözleşmeden kaynaklanan haklarını sadece birbirlerine karşı öne sürebiliyor, üçüncü şahıslara karşı ileri süremiyor.


Ancak kiracı ve kiralayan anlaşarak yapmış oldukları kira sözleşmesini tapuya yazdırabiliyor. Bunun için birlikte tapuya giderek istemde bulunmaları gerekiyor. Tapuya yazılan kira sözleşmesi bilhassa kiracı için ayni hak kuvvetinde bir hak sağlıyor. Bu nedenle kiracı kira müddeti boyunca sözleşmeden kaynaklanan hakkını hem üçüncü kişilere hem de bu yeri satın alan yeni malike karşı ileri sürebiliyor. 


Apartman giderleri kime aittir?


Öznur YASLI/Emlakkulisi.com