Deprem ev kiralarını da vurdu!

Deprem ev kiralarını da vurdu!

Elazığ'da yaşanan deprem sonrası bölgede kira fiyatları iki katına çıkarılmıştı. Depremler sebebiyle İstanbul'da da kiralık daire fiyatları metrekarede 12 liraya kadar çıktı... 


Türkiye'de son zamanlarda çok sık gerçekleşen depremlerin ardından vatandaşlar da oturduğu evlerin durumunu sorgulamaya başladı. Yapım yılı ve şekli yüzünden binasından endişen duyan ev sahipleri ise yeni konutlara geçmek için emlakçılara gidiyor. Öte yandan depremler öncesinde pek de önemsenmeyen detaylar da artık ev tercihlerinde ön plana çıktı. Özellikle sıfır konutlar tercih edilirken yüksek katlar ise tercih edilmiyor. Tabi ortaya çıkan bu yoğun ilgi fiyatlara da yansıdı. 

Yeni Şafak gazetesinden Kenan Biter'in haberine göre, İstanbul’un lüks semtlerinde kiralık daire metrekare fiyatları 12 liraya kadar ulaştı. İstanbul genelinde ise son 4 ay içinde ortalama artış ise yüzde 25'i buldu.

2019'un Eylül ayında Silivri açıklarında meydana gelen 5,8'lik deprem sonrası İstanbul'da kiralık ev tarafında yaşanan hareketlilik, geçtiğimiz günlerde Manisa ve Elazığ'da meydana gelen, yıkım ve ölümlere de yol açan depremler sonrasında daha da tekrar hareketlendi.

Kira fiyatları ortalama yüzde 25 oranında artış gösterdi. Kimi vatandaşlar sadece evi değiştirmekle de yetinmedi. 

Yeni konutun yoğun olduğu, zemin anlamında daha dayanıklı bölgelere geçişler artarken, vatandaşların yeni evde aradıkları en büyük kriter ise yapının yaşı ve katı olarak belirtiliyor. 

Deprem ev kiralarını da vurdu!

4 AYDA YÜZDE 25 ARTTI

Deprem sonrası kiralık ev tarafında oluşan hareketliliği yorumlayan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, Eylül ayında Marmara Denizi'nde Silivri açıklarında meydana gelen deprem sonrası İstanbul'da eski yapılarda oturan vatandaşların korkuya kapıldığını söyledi ve hareketliliğin de o dönem başladığına dikkat çekti. Nizamettin Aşa, "5,8’lik depremin etkisiyle kiralık tarafta bir hareketlenme yaşanmaya başlamış, ortaya çıkan taleple birlikte o dönem fiyatlarda da yüzde 15 artış olmuştu. Ancak bu son Elazığ ve Manisa depremleri ile hali hazırda yaşanan hareketlilik daha da hız kazandı. Şöyle diyebiliriz; son 4 ay içerisinde kira fiyatları totalde yüzde 25'lik artış kaydetmiş durumda." şeklinde konuştu.

BELLİ İLÇELERE GEÇİŞKENLİK VAR

Eski konutlarda oturan vatandaşların yeni konut ararken bütçesine göre ilk tercihlerinin sıfır yapılar olduğunu da belirten Aşa, bütçesi sıfır yapılara yetmeyenlerin ise en fazla 15 senelik konutları tercih ettiğini aktardı. Aşa, belli ilçelerden yeni yapı stokunun daha fazla olduğu özellikle kentsel dönüşümün yoğun yaşandığı ilçelere geçişkenliğin de yaşandığını kaydetti. 

KİRA FİYATLARI METREKAREDE 12 TL ARTTI

İstanbul’un ilçeler bazında kiralık daire metrekare fiyatları incelendiğinde Emlakçılar Odası Başkanı Aşa’nın da dile getirdiği artış çok net tespit ediliyor. İstanbul’un en pahalı semtlerinde 6 ay önce ortalama 25 TL olan metrekare fiyatları 12 TL artışla 37 TL'ye kadar ulaştı. Bu oran en ucuz kiralık dairelerin bulunduğu ilçelerde ise 1-2 TL artış şeklinde görülüyor.

İstanbul'un 5 farklı ilçesinde portföyü bulunan gayrimenkul uzmanları ise kiralık tarafta ortaya çıkan talebi yorumladı ve fiyatlardaki artışı doğruladı. Gayrimenkul uzmanları, depremler sonrası eski evleri kiraya verirken zorlandıklarını da vurguladı.

'TALEBE YETİŞMEKTE ZORLANIYORUZ'

Küçükçekmece / Gayrimenkul Danışmanı Meral Yücel:

"Özellikle Elazığ depreminin ardından eski yapılarda oturan çok sayıda vatandaş ofisimize gelmeye başladı. Bu anlamda talebe yetişmekte zorlandığımız dahi söylenebilir. Vatandaşlar yeni konutlara ilgi gösteriyor. En fazla 10 yıllık bina istiyorlar. Kat olarak ise belli katları tercih edttikleri de dikkatimizi çekiyor. Tabi bu ilgi kiralık fiyatlarına da yansımış durumda. 1500 TL'lik bir evde kiraların 2 bin TL'nin üzerine çıktığını söyleyebiliriz."

AVRUPA YAKASI'DAN KADIKÖY'E GELİYORLAR

Kadıköy / Gayrimenkul Danışmanı Sibel Yalçınkaya:

"Kadıköy bölgesi için hareketlilik geçtiğimiz aylarda İstanbul'da meydana gelen 5,8'lik deprem sonrası başladı. Depremin ardından Avrupa Yakası'ndan çok sayıda kişi Göztepe, Feneryolu, Suadiye gibi yeni yapılaşmanın daha yoğun olduğu bu bölgelerde taşınmak için ev arayışına başladı. Tabi yaşanan yoğun talep sonrası fiyatlar da 3 bin 500 TL bandından kimi yerlerde 5 bin 500 TL'ye kadar çıkmış durumda. Bizden genellikle sıfır daire talebi oluyor. Bu talebi karşılayamadığımız yerlerde 5 - 10 yıllık binalara yönlendiriyoruz."

HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Fatih / Gayrimenkul Danışmanı Gökhan Canpolat:

"Bizim bölgemizde ciddi anlamda yeni konut sıkıntısı bulunuyor. Zaten ağırlıkla bölgede yabancı vatandaşlar ikamet ediyor. Bundan kaynaklı depremlerden sonra çok yoğun bir talebin olduğunu söyleyemem ama kira fiyatları her geçen gün giderek artıyor."

BÜTÇESİ YETMEYEN YENİ EV İÇİN İLÇE DEĞİŞTİRİYOR

Bakırköy / Gayrimenkul Danışmanı Uysal Yağız:

"Bakırköy bölgesinde eski ve yeni ev var yani ortası yok. O yüzden depremlerin ardından vatandaşta doğal olarak bir korku yaşandı. 6 ay içerisinde 110 m2 bir daire için kiraların 3200 TL'den 4000 TL bandına kadar çıktığını söyleyebiliriz. Bizlere gelen taleplerde özellikle binanın yaşı soruluyor. Eski yapıda örneğin 2500 TL kirada oturan bir vatandaş bütçesi yeni eve yetmiyor ise ilçesini değiştirip ağırlıkla Yeni Bosna ve Bahçelievler tarafına taşınıyor."

ESKİ EVLERİ KİRALAMAKTA ZORLANIYORUZ

Ataşehir / Gayrimenkul Danışmanı Hayri Nişancı:

"İstanbul'un diğer ilçelerinde olduğu gibi Ataşehir'de de kiralık tarafta ciddi hareketlilik var. Talep çok ancak talebe göre kiralık daire neredeyse yok. Depremin korkusuyla insanlar doğal olarak daha güvenli yapılara taşınmak istiyorlar. Kiralıktan kiralığa geçişin yanı sıra evini dönüşüme verip kiraya çıkanlar da var. Fiyat tarafında ise daha yeni 2 bin 750 TL'den boşalan bir ev için 3500 TL istedik. Öte yandan eski evleri kiraya vermekte artık zorlanıyoruz."

EN YAŞLI BEYOĞLU, EN GENÇ SULTANBEYLİ

İstanbul'un en yaşlı yapı stoğunun 7 ilçede bulunduğu belirtiliyor. Söz konusu ilçeler arasında ortalamaya bakıldığında en yaşlı ilçe ise 30 sene ile Beyoğlu. Beyoğlu'nu 28 sene ile Fatih, 27 sene ile Adalar, 23 sene ile Güngören, 22 sene ile Bakırköy, 21 sene ile Kadıköy ve Beşiktaş takip ediyor.

İstanbul'un yapı stoğu bakımından en genç ilçesi ise 4-5 yaş aralığı ile Sultanbeyli olarak görülüyor.

Sultanbeyli'den sonra en geç ilçe listesi şu şekilde: 

Sancaktepe, Esenyurt, Tuzla, Kağıthane, Arnavutköy ve Beylikdüzü.

KİRADA EN PAHALI VE EN UCUZ İLÇELER

İstanbul'da kiraların en pahalı olduğu ilçe metrekaresi 37 TL'ye kadar ulaşan Sarıyer ve Beşiktaş. Bu iki ilçeden sonra 36 TL ile Beyoğlu geliyor.

Bakırköy'de ise kiralık daire metrekare fiyatı 29 TL, Şişli'de 27 TL, Kadıköy'de 23 TL, Ataşehir'de 19 TL, Bahçelievler'de ise 17 TL olarak belirtiliyor.

En ucuz kiralık daireler ise metrekare bazında 9 TL ile Arnavutköy ve Çatalca olurken bu ilçeden sonra 10 TL ve üzeri metrekare fiyatları ile Silivri, Sultanbeyli ve Sancaktepe geliyor.

Elazığ'da ev sahipleri kiraları artırdı! 

Kira fırsatçılarına dikkat!