Depremde hasar gören İzmir Büyükşehir Belediye binası için yıkım kararı!

Depremde hasar gören İzmir Büyükşehir Belediye binası için yıkım kararı!İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptığı açıklamada şehirde meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde hasar alan İzmir Büyükşehir Belediye binasının yıkılarak yerine tarihi Hükümet Konağı ile bütünleşen sembolik bir başkanlık ve meclis binası yapılacağını duyurdu.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 30 Ekim tarihinde Seferihisar ilçesi açıklarında yaşanan 6.6 büyüklüğündeki depremde hasar gören ve depremden bu yana kullanılmayan  İzmir  Büyükşehir Belediye binasının durumuna dair sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Sputniknews'te yer alan habere göre, Tunç Soyer, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "İzmir Büyükşehir Belediye binasını depremden bu yana kullanmıyoruz. Yaptırdığımız incelemede binamız az-orta hasarlı çıktı ve güçlendirilerek kullanılması önerildi. Ama biz bunu tercih etmiyoruz" diye konuştu.

"Binayı yıkıp yerine tarihi Hükümet Konağı ile bütünleşen sembolik bir başkanlık ve meclis binası yaparak kalan alanı Atatürk Meydanı'na katacağız" diyen konuşan Soyer, "İzmir'e ve İzmirlilere hayırlı olsun. Umarım Konak'taki diğer kamu kurumlarına da örnek olur" açıklamasını yaptı.

25 Kasım 1867'de kuruluş çalışmalarına başlanan İzmir Büyükşehir Belediye binası 1868 yılında resmen hizmet vermeye başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Binası 153 senelik süre içerisinde mevcut başkan Tunç Soyer'de dahil olmak üzere toplamda 31 belediye başkanını ağırladı.