Dijital reklamların konut alıcısı üzerindeki etkisi!

Dijital reklamların konut alıcısı üzerindeki etkisi!Gayrimenkul sektöründe Türkiye’nin ön de gelen markalı konut projelerinin geliştirilmesi, pazarlanması ve satışında rol alan Satış Çözümleri kurucusu Soner Keleş, Gayrimenkul sektöründe uygulanan dijital reklamların konut alıcısı üzerindeki etkisini değerlendirdi...


İnternet çağımızın en önemli iletişim kanalı, sosyalleşme, öğrenme, araştırma, karar verme, alışveriş yapma ve satın alma alışkanlıklarımız internetle yeniden şekillendi. İnternet sadece yeni sosyal ortamlar yaratmakla kalmıyor, her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de firmalar açısından yeni müşterilere ulaşmak için büyük fırsatları sunuyor.

Konut arayanların büyük çoğunluğu araştırmalarını internet üzerinden yapıyor. Bu gerçekten yola çıkarak artan rekabet, her geçen gün daha da bilinçlenen müşteriler ve yaşanan teknolojik gelişmeler artık gayrimenkul pazarlamasını daha da karmaşık bir hale getiriyor.

Son yıllarda büyük bir ivme kazanan dijital pazarlama gayrimenkul sektöründe de yerli ve yabancı müşteriye ulaşmada en önemli kaynak olarak yer alıyor. Ev satın almayı düşünenler doğru kararı vermek için dijital dünyaya her geçen gün daha çok başvuruyor.

İnternet üzerinden konut arayan tüketiciye ulaşmak için yapılan dijital pazarlama çalışmaları büyük önem taşıyor. Bu noktada teknoloji, internet ve sosyal ağlar küçük ve orta ölçekli firmalara daha düşük bütçelerle reklam yapabilme ve rekabet şansı sağlıyor. Arama motoru ve sosyal medya reklamları hedef kitle bazlı doğru kullanıldığı takdirde olumlu sonuçlar verebiliyor. Ancak tüketicinin hiçbir zaman sadece internet reklamında görerek konut satın almayacağı gerçeğinden uzaklaşmadan firmaların projeleri hakkında internet üzerinde içerik oluşturmaları büyük önem taşıyor. Projeler hakkında emlak haber sitelerinde yer alan tanıtıcı içeriklerin konut alıcısı üzerinde farkındalık oluşturması ve karar vermesi noktasında etkili olduğu görülüyor.

Gayrimenkul firmalarının hedefledikleri müşteri kitlesine uygun, dijital ortamlarda yer alan reklamlarını görerek harekete geçen konut alıcısı; devamında reklam veren firma ile ilgili takibini projelerin kurumsal web sitelerinden veya proje ile ilgili karşısına çıkan haberler üzerinden yapmaktadır. 

Müşterinin Form Doldurmasını Beklemek Yeterli Değil..
Konut alıcısı dijital reklamları görerek sadece form dolduran veya “gönder” i tıklayan müşterilerden ibaret değildir. Dijital reklamlar ile farkındalık oluşturan projeleri takip eden müşteriler, proje hakkında daha detaylı bilgi edinme ve haber kaynağı arayışına girerler. 
Form dolduran müşterilerin potansiyel müşteri olma ihtimali var ancak unutulmaması gereken dijital reklamları gören binlerce müşterinin sadece bir kısmı form doldurarak/göndererek bilgi almak ister. 

Dijital reklamlarla görünürlük sağlanarak ulaşılan potansiyel konut alıcılarının büyük çoğunluğu beklentilerine uygun ve aradığı konut projeleri hakkında emlak haber siteleri, sosyal medya haberleri, bloglar vb. ortamlarda daha detaylı bilgi arayışına devam eder..

Soner Keleş
Satış Çözümleri-Kurucu

www.satiscozumleri.com

 

Konut projelerinde satış yöntemleri değişiyor!