DİŞTİ Güneş Enerji Santrali'nde sona gelindi!

DİŞTİ Güneş Enerji Santrali'nde sona gelindi!

Çevreye zarar vermeyen yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılması için çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Şehirlerarası Terminal İşletmeleri’nin (DİŞTİ) açık otoparkında inşa edeceği Güneş Enerji Santrali (GES) Projesi tamamlanıyor.Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılmasına yönelik başlattığı çalışmalar devam ediyor. Diyarbakır Şehirlerarası Terminal İşletmeleri’nin (DİŞTİ) açık otoparkında geçen yıl temeli atılan ve ihale bedeli 3 milyon 940 bin TL olan Güneş Enerji Santrali (GES) Projesi’nin yüzde 70’i tamamlandı.


Mart ayında tamamlanacak


Daha önce altyapı ve çatı oluşturma çalışmaları tamamlanan GES Projesi’nde, şuan invertör köşkleri, çelik konstrüksiyon ve güneş panelleri bağlantıları ile boya işleri çalışmaları devam ediyor. Saate 600 KW elektrik üretim kapasitesine sahip olan DİŞTİ GES Projesi’nin mart ayında tamamlanması beklenirken, inşaat işlemlerinin bitmesinin ardından GES devreye girerek elektrik üretimine başlayacak.


Üretim fazlası EDAŞ’a satılacak


DİŞTİ açık otopark alanlarına solar otopark sistemiyle kurulacak GES Projesi, toplam her biri 310 watlık 2 bin 160 güneş panelinden oluşuyor. GES’in tamamlanmasıyla DİŞTİ’nin elektrik ihtiyacı karşılanacak. DİŞTİ GES’te üretilecek fazla enerji, şehir şebeke hatlarına aktarılıp Dicle EDAŞ’a satılacak.


DİŞTİ GES Projesi’nin tamamlanmasıyla birlikte misafir araçlar için kullanılan açık otopark alanı da kapalı otopark görünümüne kavuşacak.Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi