Diyarbakır Anıtpark yenileniyor!

Diyarbakır Anıtpark yenileniyor!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Anıtpark’ta yenileme çalışmalarına devam ediyor. Yıl sonunda halkın kullanımına açılacak park, donatı alanlarıyla engellilerin, çocukların, kadınların daha rahat yararlanacağı bir hale getirilecek,
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Diyarbakır’ın en eski parklarından biri olması nedeniyle kentin belleğinde önemli bir yere sahip olan Anıtpark’ta yenileme çalışmalarına devam ediyor.  Yılsonunda halkın kullanımına açılacak park, donatı alanlarıyla engellilerin, çocukların, kadınların daha rahat yararlanacağı bir hale getirilecek, park,  dikilecek ağaçlarla renk cümbüşüne dönecek, çevresindeki duvarlar yıkılacak, vatandaşlara çimlere basmayın denilmeyecek, yeşil alan miktarı artırılacak, iyi aydınlatmayla daha güvenli hale getirilecek.


Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı'na bağlı Kent Mobilyaları ve Estetiği Şube Müdürlüğü’nün, kentin en eski parklarından Anıtpark’ta başlattığı yenileme çalışmaları devam ediyor.


2 milyon 53 bin liraya mal olacak ve yılsonunda bitirilecek proje kapsamında, Anıtpark’ta altyapı çalışmaları tamamlanma aşamasına getirildi. Bir hafta sonra park içinde üstyapı çalışmalarına başlayacak olan Belediyemiz, bu doğrultuda kuru havuz sistemi kurarak hem su tasarrufu sağlayacak hem de çocukların serinleyebileceği risk oluşturmayacak sistemi inşa edecek. Parkta 400 metre uzunluğunda yumuşak zemin yürüyüş parkuru oluşturulacak. Fitness aletleri yerleştirilerek yurttaşların egzersiz yapabilmesi sağlanacak. Gençler için çimden amfi alanı oluşturulacak, çocuklar için oyun grupları yerleştirilecek, kadınlar için ise emzirme ve lavabo ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ‘kadın bakım odası’ kurulacak. Sert zemin azaltılıp, yumuşak zeminler ve yeşil alanlar artırılacak. Yeşil alanlar ve ağaçlar parkın tamamlanmasıyla damlama ve yağmurlama sulama sistemiyle sulanacak.  Park içinde bulunan 2 adet çeşme onarılarak engellilerin de rahatlıkla kullanabileceği şekilde işlevsel hale getirilecek. Parkın çevresindeki duvarlar yıkılacak, ıhlamur, erguvan, oya ağaçları dikilecek, çimlere basılmayın denilmeyecek.


Ağaçların zarar görmemesi için günlük kontroller yapılıyor


Parktaki çalışmalarla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Abdulsamet Uçaman, Anıtpark’ta kentin mazisinin bulunduğunu vurguladı. Parkı yaparken anket çalışması yaparak halkın fikrini aldıklarını belirten Uçaman, anketten çıkan ortak karar üzerine parkı düzenlemeye başladıklarını kaydetti. Parktaki altyapı çalışmaları sırasında ağaçların zarar görmemesi için ziraat mühendislerinden oluşan ekipler aracılığıyla, kontrollerini sıklaştırdıklarını ve ağaçların sık sık sulanıp ilaçlandığını kaydeden Uçaman, altyapı çalışmalarını bitirmek üzere olduklarını, üstyapı çalışmalarının hızlı bir şekilde devam edeceğini bildirdi. Uçaman, “Bu alanda biz müteahhit firmadan bağımsız olarak ziraat mühendisi arkadaşlarımızı görevlendirildik ve kontrollerini sıklaştırdılar. Altyapı çalışması ağaçlar için oldukça risklidir. Ağaçlı alanda çalışmalar yapılıyor. Bazı ağaçları, kök güçlendirici ilaçlar vererek koruyoruz.”  şeklinde konuştu.


Uçaman yeni düzenlemeleri anlattı


Uçaman, park içindeki yeni düzenlemeler hakkında şunları söyledi: “Kuru havuz sistemi daha çok çocuklara yönelik olacak. Çocukların, serinleyebileceği ama risk oluşturmayacak bir sistemi inşa edeceğiz. Parkta 400 metre uzunluğunda yumuşak zemin yürüyüş parkuruna yer vereceğiz. İnsanlar burada çok rahat ve sağlıklı bir şekilde yürüyüş yapacak, ardından kuracağımız fitness aletlerinde ise egzersiz yapabilecekler. Gençler için de etkinlik yapabilecekleri çimden bir amfi alanı oluşturacağız. Yine parkta çocuklar için oyun grupları bulunacak. Parkta kadınların emzirme ve lavabo ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ‘kadın bakım odası’ bulunacak. Eskiye nazaran sert zemini azaltıp yumuşak ve yeşil alanlara daha fazla yer verdik. İleriki dönemde hafif raylı sistemin geçiş alanı olduğu için durak açma durumuna paralel olarak yer temini sağladık.”


Sulama sistemi yenileniyor


Projeyle birlikte mevcut havuzları yeniden işlevsel hale getireceklerini ve kuru havuz sistemine geçeceklerini kaydeden Uçaman, kuru havuzun suyunun arıtılıp yeniden havuza bırakılarak su tasarrufunun sağlanacağını söyledi. Daha önce Anıtpark’ta sulamayı ilkel yöntemlerle yaptıklarını dile getiren Uçaman, yeni altyapı sistemiyle damlama ve yağmurlama sulama sistemine geçeceklerini söyledi. Yeni sulama sisteminin tamamen ekolojik, bitki modülüne uygun ve su tasarrufunu sağladığını kaydeden Uçaman, bu sulama sistemiyle bitkinin ihtiyacı kadar sulamanın yapılacağını vurguladı.


Renk cümbüşüne dönecek, duvarlar yıkılacak, çimlere basılacak


Yeni düzenlemeyle ıhlamur, erguvan, oya ağaçlarını parka dikeceklerini, bölgeye uygun çalı ve süs bitkilerine yer vereceklerini ifade eden Uçaman, şöyle konuştu: “Böylelikle alan renk cümbüşüne dönüşecek. Yeni yeşil alanlarda insanlara çimlere basmayın demeyeceğiz, aksine basın diyeceğiz. Bundan dolayı yurttaşlar ağaç dibinde ya da çimlerde oturabilecek.”Parkın etrafındaki tüm duvarları yıkacaklarını ve bundan sonra yapılacak parklarda da bu politikayı benimseyeceklerine işaret eden Uçaman, optimum aydınlatmayı parkta uygulayacaklarını sözlerine ekledi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi