10 / 08 / 2022

Doğa Koleji dördüncü kez satışa çıktı!

 Doğa Koleji dördüncü kez satışa çıktı!

Doğa Koleji'nin dördüncü kere satış sürecine çıkarıldı. Doğa Koleji'ne talip olanlar arasında Süzer Grubu'da yer alıyor. Süzer Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Baran Süzer, konu ile ilgili “Pazarlıklar devam ediyor. Olmama ihtimali de büyük” diye konuştu...Metal Yapı’nın patronu Ömer Saçaklıoğlu’nun üç yıl önce satın aldığı dev eğitim kurumunun satışı için Süzer Grubu ile görüşmeler başladı. Doğa Koleji’nin satışı ile 3-4 firma daha ilgilenirken masaya en son oturan şirketlerden biri de Süzer Grubu oldu. Taraflar arasındaki satış görüşmeleri ise henüz netlik kazanmadı. Konu ile ilgili Doğa Koleji’nden herhangi bir açıklama gelmezken, Süzer Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Baran Süzer “Pazarlıklar devam ediyor. Olmama ihtimali de büyük” diye konuştu.

Fon almıştı

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Doğa Koleji 2001 yılında eğitimci Fethi Şimşek tarafından kuruldu. Zaman içinde birçok şube açan Doğa, 2011 yılında el değiştirdi. Girişim sermayesi fonu Turkven, Doğa Koleji’ni satın aldı. Fon şirketi, satın aldıktan 5 yıl sonra ise Doğa’yı sattı. Üç yıl önceki satış bedelinin 320 milyon dolar olduğu duyurmuştu. Büyük bir bölümü Marmara Bölgesinde olmak üzere 135 kampüsü olan Doğa’nın okullarının 50’ye yakını franchise sistemi ile işletiliyor. Doğa Koleji’nin merkez ve franchise dahil toplam öğrenci sayısı da yaklaşık 71 bin öğrencisi bulunuyor.

Turkven ile Doğa davalık

DOĞA Koleji’nin satışı için masada olan Metal Yapı tarafı, kurumu satın aldığı fon şirketi Turkven ile de davalık oldu. Kurumun satış sürecinde yanıltıcı bilgiler paylaşılması sebebiyle  120 milyon dolarlık tahkim davası açılmıştı. İstanbul Ticaret Mahkemesi’nde açılan dava sürüyor. Ek olarak Turkven tarafı da Doğa’nın satışına karşılık verilen bazı çeklerin ödenmemesi nedeni ile icra takibi başlatmıştı.