Dorçe Prefabrik, şantiyeyi fabrika ortamına taşıyor!

Dorçe Prefabrik, şantiyeyi fabrika ortamına taşıyor!


Çelik modüler çözümleriyle çok sayıda kentte konut üretimi yapan Dorçe, inşaat sürecini şantiyeden kontrollü fabrika ortamına taşıyor.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; şirket, tasarım, mühendislik, üretim ve montaj dahil her aşamasını alanında uzman ekipleriyle planlayarak anahtar teslim projeler hayata geçiriyor. Çelik modüler çözümleriyle Malatya, Van, Adıyaman ve Elazığ’da da faaliyet gösteren Dorçe Prefabrik,  TOKİ  Köy Evi ve Ahır Projesi'nin alt yapı ve üst yapı işlerini üstleniyor. Toplam 74 farklı sahadaki çalışmaların eş zamanlı devam edebilmesi için markanın 40 senelik birikiminin ve modüler yapı teknolojisinin etkin kullanımının bir sonucu olarak görülüyor. Bu proje için fabrikada inşa edilen prefabrik çelik binalar, sahada hızlı bir şekilde kurularak depremzedelerin güven ve huzura kavuşacakları yaşam alanına dönüşüyor. Saha dışı inşaatın çevreci, bütçe dostu ve sürdürülebilir olması markanın en büyük tercih nedenleri arasında yer alıyor.

Dorçe Prefabrik, şantiyeyi fabrika ortamına taşıyor!

Dorçe Prefabrik, kendi bünyesinde yer alan 3D tasarım-mühendislik kabiliyetleriyle projenin her aşamasını önceden planlayarak, üretimde kullanılacak malzemelerin miktarını tespit edebiliyor. Bu sayede israfın ve israftan doğan ek maliyet büyük oranda engelleniyor. 

Açıklamaya göre, şirketin uluslararası kalite standartları dahilinde faaliyet gösteren üretim tesisi; hava ve görüş değişkenlerini ortadan kaldıran, geleneksel şantiyelere oranla çok daha güvenli bir çalışma ortamı sunuyor. Yüksekten düşme ve ekipman kazaları gibi riskler markanın üretim tesisinde problem olmaktan çıkıyor. Üretimin her bir aşaması sıkı denetim altında tutuluyor. Bu da hata ve iş kazası olasılığını büyük ölçüde düşürüyor.

40 yıldan fazla süredir petrol-gaz, maden ve enerji sektörünün küresel şirketleri ve hükümet otoriteleri ortaklığıyla hayata geçiren Dorçe Prefabrik, projeleri dahilinde aldığı kazasızlık ödülleriyle bu durumu çok kez kanıtlama imkanı buldu. Marka, Moritanya’da Tasiast Altın Madeni Genişletme Sahasında inşa ettiği 8 bin 400 kişilik yaşam kasabası projesi kapsamında “10 milyon Adam/Saat Kazasızlık Ödülü’nü kazandı.

Dorçe Prefabrik, şantiyeyi fabrika ortamına taşıyor!

Olumsuz hava koşulları gibi değişkenler inşa sürecini sekteye uğratmazken, ön üretimli modüler çelik yapıların üretimi kontrollü fabrika ortamında gerçekleştiği için proje planlanan sürede bitirerek teslim ediliyor.

Modüler yapılar her türlü iklim koşullarına dayanacak malzemelerden üretiliyor

Dorçe Prefabrik, Rusya, Kazakistan gibi dünyanın en soğuk ve elverişsiz iklimlerinde de faaliyet gösteriyor. Sahada yürütülen geleneksel inşaat faaliyetleri eksi 50’ye düşen sert iklim koşullarından fazlasıyla etkilenebiliyor. Kapalı fabrika ortamında üretilen modüler yapılar ise her türlü iklim koşullarına dayanacak malzemelerden üretildikleri için dünyanın en zorlu coğrafyalarına kolayca sevk edilerek, hızlıca inşa edebiliyor. 40 senelik deneyimiyle son teknolojiyi buluşturan Dorçe Prefabrik’in montaja hazır yapıları, sahada gereksinim duyulan iş gücünü kalitesinden ödün vermeden azaltırken maliyetleri de düşürüyor.

Dorçe Prefabrik, şantiyeyi fabrika ortamına taşıyor!

Yapılan birçok araştırma, fabrika ortamında bir bina inşa etmek için çok daha az iş gücüne gerek duyulduğunu ispat etti. Çelik İnşaat Enstitüsü’ne göre (SCI), dört katlı modüler bir konut yapımında gereken iş gücü geleneksel inşaata kıyasla yüzde 75'e varan oranda azalabiliyor. Açıklamada aktarılanlara göre, Dorçe Prefabrik’in ön üretimli modüler çelik yapıları, tesiste üretilip şantiyeye taşındığı için sahada depolama alanına gerek duyulmuyor. Ek olarak süreci hızlandırmak için üretim faaliyetleriyle saha hazırlıkları eş zamanlı başlayacak şekilde programlanıyor. Tasarım, mühendislik, alt yapı ve üst yapı dahil anahtar teslim olarak Dorçe Prefabrik tarafından bitirilen 26 bin kişilik yerleşim kenti, prefabrik modüler ve ön üretimli ağır çelik yapı sistemi kullanılarak 290 gün gibi kısa bir sürede inşa edildi.

Ayrıca Dorçe Prefabrik, daha iyi bir gelecek için düşük karbon ayak izine ve yüksek geri dönüşüm oranına sahip çelik modüler çözümler de sunuyor. Üretimde kullanılan çeliğin yüzde 85'i geri dönüştürülmüş malzemelerden elde edilirken ISO 14064 Karbon Ayak İzi Beyan Belgesi’ni alan Dorçe Prefabrik, yeşil dönüşüm için çalışmalarını da sürdürüyor.

Modern inşaat yöntemleri geleceği şekillendirecek!