Döviz kuruyla alınan kira, perakendecileri zora sokuyor!

Döviz kuruyla alınan kira, perakendecileri zora sokuyor! Döviz kuruyla alınan kira, perakendecileri zora sokuyor!

BMD’nin düzenlediği "Perakendede Kadının Gücü" etkinliğine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu katıldı.

Etkinlikte önemli açıklamalar yapan BMD Yönetim Kurulu Başkanı Öncel, yurt içinde 70 bin, yurt dışında 3 bin 150 mağazası bulunan ve 15 bine ulaşan satış noktasıyla BMD’nin, Türk perakende sektörünün en önemli derneklerinden biri olduğunu belirterek, "BMD, bulunduğu ülke insanıyla bağ kuran markalarıyla yıl sonunda yurt dışında 4 bin mağazaya ulaşmayı hedefleyen Türkiye’nin ekonomideki özel kuvvetleridir." diye konuştu. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre Sinan Öncel, kadınların sosyal hayatta erkeklerle beraber yürüyeceğini belirterek sektördeki sorunları paylaştı. Öncel, şunları söyledi: 

''Bizim sektörümüzde de tabii ki sorunlar mevcuttur. Bizim son yıllardaki en önemli problemimiz, günlük döviz kuruyla üyelerimize düzenlenen kira ve gelir gider faturalarıdır. Ülkemizdeki AVM yatırımcılarının önemli bir kısmı konuya bizim genlerimizde olan ahilik kavramıyla yaklaşmakta ve zorluklara bizimle beraber omuz vermektedir. Onlara şükranlarımızı sunuyoruz. Ancak bu soruna duyarsız kalan yaklaşık 3’te bir oranında AVM’ler, maalesef üyelerimizin tamamına günlük kur ile faturalar düzenlemekte ve bize çok büyük problemler yaratmaktadırlar. Bunun yıllık 3 milyar lira bize yük getirdiğini hesapladık. Bu bütçeyle 54 bin kişiye aylık 5 bin lira ücretle bir yıl süreyle iş imkanı sağlayabiliyoruz ki bu şu anda bizim gibi istihdamı konuşan bir ülke için önemli bir imkan olurdu. Bu problemi bir an önce aşarak daha adil ticaret kurallarıyla çalışmak istiyoruz."