Dubai Towers'ın başına gelenler 8 milyar dolarlık yatırımı ürküttü

Dubai Towers'ın başına gelenler 8 milyar dolarlık yatırımı ürküttü

İstanbul Mimarlar Odası'nın açtığı dava sonuçlanana kadar İETT arazisinin bedelini ödemeyeceğini açıklayan Sama Dubai'nin yaşadıkları, Türkiye'de 8 milyar dolarlık proje gerçekleştirmeyi planlayan Dubaili Tameer Holding'i ürküttü.Tameer'in Türkiye ortağı Gazi Mısırlı, "Yatırım için Dubai Towers projesinin durumunun netleşmesini bekleyebilirler" dedi.

İSTANBUL'da 8 milyar dolarlık bir şehir projesi gerçekleştirme planları ile bir anda dikkatleri üzerine çeken Dubaili Tameer Holding'in Türkiye'ye girme girişimi Dubai Şeyhi El Maktum'un yaşadıklarına takıldı. Tameer'in Türkiye ortağı MÜSİAD Orta Doğu ve Kuzey Afrika Dış Temsilcisi Gazi Mısırlı, İETT arazisini aldıktan sonra mahkemeye verilen Sama Dubai'nin Tameer'i ürküttüğüne dikkat çekerek, "Sama Dubai'nin başına gelen olayın haberi çabuk yayıldı ve ortamı çok gerdi. Bu şirketler bu gibi sorunlara alışkın değiller. Yanlış yapmamak istiyorlar. Tameer yatırım için İETT arazisinin durumunun netleşmesini bekleyebilir" dedi.

ARSA ARIYORUZ: Dünya'da hep milyar dolarlık büyük şehir projeleri gerçekleştirmesiyle tanınan Tameer'in İstanbul'da arsa bulmak konusunda da zorlandığını söyleyen Mısırlı, "Biz yine de Tameer ile görüşerek pazarın potansiyelini anlatmaya devam ediyoruz. Onları Türkiye'ye çekmeye çalışıyoruz. Tameer arayışlarını tamamen kesmiş değil. Uygun arsa bulmak konusunda görüşmeler yapmayı da sürdürüyoruz" dedi.

2008'DE PLANLIYOR: Tameer'in Türkiye pazarından umudunu kesmediğine, sadece uygun ortamı ve imar durumlarının netleşmesini beklediğine dikkat çeken Gazi Mısırlı, Tameer'in Başkanı Omar Ayesh ile en son Citiscape Dubai 2007 Fuarı'nda görüştüklerini söyledi. Mısırlı, Ayesh'in orada önümüzdeki yıl Türkiye, Yemen ve Suriye'de proje gerçekleştirdiğini açıkladığını belirtti. Omar Ayesh'in bu sözleri Dubaili bazı yayın organlarında da 'Tameer Türkiye'de konut projesi yapacak' başlığıyla yayınlandı. Ayesh fuarda, "Türkiye'de küçük şehirler kuracağız. İiçinde ticari bölümler, ikonik kuleler ve konutlar bulunacask" dedi.

KAPARO BİLE VERDİK: Şu ana kadarki arayışları sonucunda bazı arsa sahiplerine kaparo bile verdiklerine dikkat çeken Mısırlı, "Gecekondu bölgelerindeki sorunlardan, imar problemlerine kadar birçok ayrıntı konusunda hassas davrandıklarını vurgulayarak, "Şu ana kadar 300-400 dönümlük arsalar bulabildik. Levent gibi merkezi yerlerde bulamadık. Ancak, kaparo verdiğimiz yerler yine İstanbul içerisinde kalıyor" dedi. Gazi Mısırlı, İstanbul Mimarlar Odası'nın İETT arazisi ve Sama Dubai aleyhine açtığı davanın sonuçlanmasının arsanın imar durumunun netleşmesinin ardından yatırımın hız kazanabileceğini de vurguladı.

TÜRKİYE ŞİRKETİNİ KURDU: Şu anda dünya genelinde 30 milyar dolarlık gayrimenkul projesi yürüten ve Dubai'de Şeyh El Maktum'un en büyük rakibi olarak gösterilen Tameer Holding geçtiğimiz yılın sonunda Türkiye'deki yatırımlarını gerçekleştirmek üzere Tatweer Gayrimenkul Geliştirme Anonim Şirketi'ni kurmuştu. Tameer bu şirkette MÜSİAD'ın eski Başkanı Ali Bayramoğlu ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika Dış Temsilcisi Gazi Mısırlı ile de ortaklık kurmuştu. 220 bin YTL ödenmiş sermayesi olan şirketin diğer ortaklarını da Ahmad Suliman Alrajhı, Omer Ayesh, Alex Hageali ve Mohammed Samir Mohammad Habib oluşturuyor.

Bayramoğlu: Artık ortak değilim ama yardımcı olurum

GEÇTİĞİMİZ yıl sonunda kurulan Tatweer adlı şirkette Tameer ile ortak olduğunu ancak bu ortaklığının devam etmediğini söyleyen AKP Rize Milletvekili ve MÜSİAD Eski Başkanı Ali Bayramoğlu, "Milletvekili olduktan sonra Tameer ile görüşerek ortaklıktan ayrıldım. Ancak, grubun Gazi Mısırlı ile ortak çalışmaları sürüyor. Ben her ne kadar ortaklıktan ayrılmış olsam da yatırım yapmak istedikleri taktirde her konuda onlara yardımcı olabileceğimi söyledim" dedi.

Veziroğlu da ödeyememişti

MAKTUM'un bedelini ödemediği İETT Garajı arazisi bu duruma yabancı değil. 1998 yılında satışa çıkan araziyi işadamı Ali Haydar Veziroğlu 105 milyon dolarlık teklifle almayı başarmış ancak ödeme yapamamıştı. Araziye talip olan ikinci isim ise Organizatör Ahmet San'dı. Ancak, San da teklifi için olumlu veya olumsuz yanıt alamamıştı. 
AYŞEGÜL AKYARLI GÜVEN