16 / 08 / 2022

Dükkan kira sözleşmesi örneği 2022!

Dükkan kira sözleşmesi örneği 2022!

Kira sözleşmesi, taraflardan birinin taşınmazın kullanımını teslim ettiği, karşı tarafın da bunun karşılığında bir meblağ ödemeyi kabul ettiği sözleşmelere deniyor. Peki, dükkan kira sözleşmesi nasıl olmalı? Dükkan kira sözleşmesi örneği 2022...Kira sözleşmesi, Türk Borçlar Kanunu 299. maddesinde açık şekilde ifade edilmiştir. Bu kapsamda kira sözleşmeleri, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını  kiracıya bıraktığı ve kiracının da buna karşılık olarak belirlenen kira bedelini ödemeyi üstlendiği anlaşmalar olarak biliniyor.. 

Günümüzde iş yeri (dükkan, ofis, vb.) kiralarken bu sözleşmeler çoğunlukla basit bir hukuki işlem olarak görülüyor. Ancak aslında hem kiracı hem de kiralayan (mülk sahibi), iş yeri kira sözleşmelerinde ciddi bir yük altına giriyorlar. 

Dükkan kira sözleşmesi örneği 2022!

Zira kiracılık süresince herhangi bir ihtilaf olmaması durumunda kiralayan kendisini 10 yıl boyunca kendini otomatik olarak yenileyen bir sözleşmeye bağlamış oluyor. Bunun yanında kiracı, iş yeri gereksinimlerine göre büyük yatırım maliyetlerine girebiliyor. Dolayısıyla iş yeri kira sözleşmelerinin daha büyük bir dikkat ve titizlikle hazırlanması gerekmektedir. İşte Dükkan kira sözleşmesi örneği...