29 / 11 / 2022

Dünyaca ünlü kuruluş Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

Dünyaca ünlü kuruluş Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

Dünyaca ünlü kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poors, kredi notunu düşürmesinin nedenlerini; gevşek para politikası, düşük döviz rezervi ve TL'deki kırılganlık olarak açıkladı.  S&P, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü. Dünyaca ünlü kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's beklendiği üzere Türkiye'nin kredi notunda indirime gitti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu "B+"dan "B"ye indirdi. Kuruluştan yapılan açılmada, kredi notu görünümünün ise "negatif"ten "durağan"a çevrildiğini açıkladı. S&P'den yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunulurken Türk Lirasındaki kırılganlığa dikkat çekildi.

 S&P, Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu "B+"dan "B"ye indirirken, kredi notu görünümünü ise "negatif"ten "durağan"a çevirdi. Kuruluş yaptığı açıklamada, gevşek para ve maliye politikası düzenlemelerinin ve düşük net döviz rezerv seviyelerinin etkilerine işaret edildi. Standart and Poors'un açıklamasında ekonomi politikalarının finansal istikrar ve kamu maliyesi üzerindeki etkileriyle birlikte Türk lirasının yenilenen oynaklığına ilişkin kırılganlığı beraberinde getirdiği ifade edildi.


Kredi notu nisan ayında B+ olarak teyit edilmişti
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön