'Dünyanın en büyük kentsel dönüşümünü Mamak'ta yaptık'

'Dünyanın en büyük kentsel dönüşümünü Mamak'ta yaptık' 'Dünyanın en büyük kentsel dönüşümünü Mamak'ta yaptık'

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesiyle ilçedeki gecekondu sayısını 70 - 80 binlerden 22 binlere düşürdüklerini, ilçenin göç aldığını kaydetti.Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesiyle ilçedeki gecekondu sayısını 70 - 80 binlerden 22 binlere düşürdüklerini kaydetti. 


Mamak'ın artık genel anlamda birçok bölgesinin gecekondudan arındığını ifade eden Akgül, "Normal planlı yapılaşmaya kavuştu, toplam olarak 22 binlerde gecekondu sayımız var. Bu gecekondular içerisinde kentsel dönüşüm projeleri kapsamında kalanlar bulunuyor" dedi. 


Gecekondu sayısının 70 - 80 binlerden 22 binlere düştüğünü ve bunun Mamak'ın bütününü düşündüğünüz zaman ön plana akacak bir sayı olmadığını söyleyen Akgül "Dolayısıyla buralar da belli bir süreç sonunda gecekondudan arınmış ve modern yasam alanı haline gelmiş olacak" diye konuştu. 


Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül kentsel dönüşüm projelerinin  TOKİ  tarafından örnek gösterildiğini söyledi. 


Mamak'ın önceden dışarıya göç verdiğini belirten Akgül yaptıkları projelerle artık göç alan bir ilçe haline geldiklerini ifade etti. 


Gökbilim Projesi'nin Mamak'ı cazibe merkezi haline getireceğini kaydeden Akgül, "Gökbilim Merkezi Ankara'da olmayan bir proje, Mamak'tan dışarı göçü engelleyecek önemli bir proje olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı. Uzun zamandır yapılması beklenen devlet hastanesi hakkında da Akgül, "Planlanan süresi 2017'nin sonu müteahhit firmanın aldığı ihaleye göre. Bizim hedeflediğimiz süre 2017 veya en gec 2018 yapının bitmesi" dedi.


Haber Vaktim