Dünyanın en uzun tüneline Rönesans imzası!

Dünyanın en uzun tüneline Rönesans imzası!

Türk inşaat şirketi Rönesans’ın da yapımcıları arasında bulunduğu dünyanın en uzun ve en derin demiryolu tüneli Gotthard Base tamamlandı. 57 kilometrelik tünel İsviçre, İtalya, Avusturya ve Almanya’yı birbirine bağlıyor.Avrupa'da 1900'lü yılların başından itibaren konuşulmaya başlanan ve ilk tasarımı 1947'de oluşturulan dünyanın en büyük ve en derin demiryolu tüneli Gotthard Base dün görkemli bir törenle hizmete alındı. 57 kilometre uzunluğa ve 2 bin 300 metre derinliğe sahip tünelin yapımı 17 yıl sürdü.


Türkiye'den Rönesans İnşaat'ın da aralarında olduğu konsorsiyum tarafından inşası tamamlanan demiryolu tüneli Gotthard Base, İsviçre Alp Dağları'nın altından geçiyor ve Avrupa'nın kuzeyi ve güneyi arasındaki mesafeyi kısaltıyor. İsviçre, İtalya, Avusturya ve Almanya'yı birbirine bağlayan tünel, İsviçre'nin Zürih kentinden İtalya'nın Milano kentine gidiş bir saat azalarak 2 saat 40 dakikaya düşürüyor.Dünyanın en uzun tüneline Rönesans imzası!


AVRUPALI LİDERLER AÇTI


İsviçre'nin Uri Kantonu yakınlarında bulunan tünelin kuzey girişi Rynacht'ta başlayan açılış törenine İsviçre Konfederasyon Başkanı Johann Schneider-Ammann ve çok sayıda bakan katıldı. Ticino kantonu yakınlarında da tünelin güney çıkışında yapılan törene ise Schneider-Ammann'ın yanı sıra Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi de katıldı. Türk firması Rönesans İnşaat'ın İsviçre'deki iştiraki Heitkamp Swiss'in de aralarında olduğu konsorsiyum tarafından inşası tamamlanan tüne inşaatı 17 yıl sürdü.


DÜNYANIN ETRAFINI 2 KEZ DOLAŞACAK TEST SÜRÜŞÜ


Rönesans Grup şirketlerinden Heitkamp Swiss'in Üst Yöneticisi Johannes Dotter, 57 kilometre uzunluğunda iki paralel tek hatlı tüpten oluşan tünelin, çapraz geçitler, erişim tünelleri ve şaftlarla beraber toplam uzunluğunun 152 kilometreyi aştığını anlattı. Tünelin günlük 65 yolcu ve 240 yük treni kapasitesi bulunduğunu söyleyen Dotter, geçen ekim ayından bu yana dünya çevresini 2 kez dolaşacak kadar test sürüşü yapıldığını ifade etti.Yeni Şafak

Bu haber Sabah'ta şöyle yer aldı:


Rönesans İnşaat, 57 kilometre uzunluğu ve 2 bin 300 metre derinliğiyle dünyanın en uzun tüneli Gotthard Base projesini tamamladı. Tünel, yüzyılın inşaat projesi olarak tarihe geçti

Rönesans İnşaat, 57 kilometre uzunluğu, 2 bin 300 metre derinliğiyle dünyanın en uzun ve en derin tüneli Gotthard Base projesini tamamlayarak, Avrupa'ya damgasını vurdu. Avusturyalı Alpine Bau GMBH şirketinin İsviçre'deki iştiraki Hergiswill ve Alman Heitkamp'ı da bünyesine katarak Avrupa'daki ilerleyişine devam eden Rönesans'ın, 3 farklı kıta, 21 ülkede ve 40 bin çalışanıyla tamamladığı ve devam eden 500'ün üzerinde projesi bulunuyor. Gotthard Base Tüneli, yüzyılın inşaat projesi olarak adlandırılıyor. İngiltere ile Fransa'yı Manş Denizi'nin altından birbirine bağlayan Manş Tüneli'nden (Eurotunnel) yedi kilometre daha uzun olan tünel, uzunluğuyla önceki rekor sahibi olan ve 1988'de açılan Seikan Tüneli'nin de unvanını elinden almayı başardı.


10 MİLYAR EURO YATIRIM

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Düzyol, "Avrupa'yı kuzey ve güney ekseninde birleştirecek proje için 2020'ye kadar 20.8 milyar euro yatırım öngörülüyor. Gotthard Base Tüneli için öngörülen bütçe ise yaklaşık 10 milyar euro. Avrupa ulaşım ve taşımacılık sektöründe çok önemli bir yeri olan Gotthard Base Tüneli, Avrupa'nın 100 yıllık hayaliydi. Rönesans olarak bunu gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz" diye konuştu.


ZÜRİH'İ MİLANO'YA BAĞLAYACAK

Tünelin Alpler boyunca toplam ulaşım kapasitesini artıracağını söyleyen Cenk Düzyol, "Zürih'i, Milano ve Lugano'ya bağlamak suretiyle yolcu ve yük trenlerinin seyahat süresini azaltacak. Zürih ve Milano arasındaki mesafeyi 1 saat azaltarak, toplam 2 saat 40 dakikaya indiren tünel, inşaat ve altyapı teknolojilerinin en son örneği" dedi. Düzyol, "Tünelin günlük 65 yolcu treni ve 260 yük treni kapasitesi bulunuyor. Tüm bunlara ek olarak karayolundan demiryolu taşımacılığına geçişi sağlayarak çevresel kirliliğin ve olası kaza ve hasarların da önüne geçmiş olacak" şeklinde konuştu.Sabah