15 / 08 / 2022

Dünyanın en zenginleri listesine 4 Türk girdi!

Dünyanın en zenginleri listesine 4 Türk girdi!

Uluslararası Forbes dergisi, dünyanın en zengin isimlerini açıkladı. Listeye Türkiye'den giren dört sim şöyle: Murat Ülker, Hüseyin Özyeğin, Ferit Şahenk ve Rahmi Koç.Amazon'un patronu Jeff Bezos, şirketin hisselerinin yüzde 18'ine sahip. Amazon şirketinin gelirlerindeki artış ve hisselerinin kazandığı değer, şirketin kurucusu Jeff Bezos'u, Forbes dergisinin dünyanın en zengin kişileri listesinde üçüncü sıraya çıkardı.


BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Forbes dergisinin en zenginler listesine Türkiye'den giren arasında da 3 milyar dolarlık servetiyle Murat Ülker, 2.5 milyar dolarla Hüsnü Özyeğin, 2.4 milyar dolarla Ferit Şahenk ve 2.2 milyar dolarla Rahmi Koç da yer alıyor.


BİLL GATES İLK SIRADA

Forbes'un tahminlerine göre Bezos'u geçen isimden biri, listede birinci sırada olan 78 milyar dolar değerinde servete sahip Microsoft'un kurucusu Bill Gates ve 73.1 milyar dolarla ikinci sırada yer alan Zara şirketinin kurucusu Amancio Ortega.


EN HIZLI YÜKSELEN BEZOS

Listede en hızlı yükselişi kaydeden Amazon'un patronu Bezos, şirketin isselerinin yüzde 18'ine sahip. Forbes dergisine göre Bezos'un serveti de yaklaşık 65.3 milyar dolar.Amazon'un gelirleri, uzmanların tahminlerinin de üzerine çıktı ve geçen yıla kıyasla yüzde 31 artış gösterip ikinci çeyrekte 30.4 milyar dolar oldu.İnternet ortamında ticaret yapan şirketin karı da geçen yıl 92 milyon dolar iken bu yıl 857 milyon dolar oldu.


AMAZON YOUTUBE'A RAKİP OLUYOR

Amazon'un hisseleri Şubat ayından bu yana da yüzde 50 arttı.Şirketin, yıllık bir meblağ karşılığında kargo ücretlendirme sisteminde ek hizmetler sunduğu 'Prime' üyelik sistemi de özellikle uluslararası ticarette büyüme gösterdi.Amazon, Haziran ayında Prime üyelik sistemini Hindistan'a açarak ülkenin geniş tüketici pazarından faydalanmaya başladı.Haber Sözcü Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Murat Ülker, Hüsnü Özyeğin, Ferit Faik Şahenk ve Semahat Arsel, Forbes’un dünya milyarderler listesine üst sıralardan giren Türkler olmayı devam ettiler


ABD'li iş dünyası dergisi Forbes'un Dünyanın Milyarderleri Listesi'nde sıralama ekonomik gelişmelere göre değişiyor. İlk 900'ünün içinde 4 Türk'ün yer aldığı listede Amazon'un patronu ABD'li Jeff Bezos dünya 3'üncülüğüne tırmandı. Son güncellemeye göre listeye en üst sıradan giren Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, 3.1 milyar dolarlık kişisel servetiyle 639'uncu sırada yer buldu. Onu 2.6 milyar dolarlık servetiyle takip eden Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, 769'uncu sıraya yerleşti. 815'inci sıradaki Doğuş Holding ve Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Faik Şahenk 2.4 milyar dolarla onları takip etti.


Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve grubun kurucusu Vehbi Koç'un kızı Semahat Sevim Arsel, 2.3 milyar dolarla ilk 900 içindeki son isim oldu. M. Rahmi Koç'un 909'uncu geldiği Forbes Milyarderler Listesi'nde toplam 28 Türk yer aldı.Dergi, her yıl şubat ayında o senenin milyarderler listesini açıklıyor. Geçen şubat açıklanan Dünyanın Milyarderleri Listesi 2016 yılında 30 Türk yer alırken, internet sitesinde sürekli güncellenen listede Hamdi Akın ve Deniz Şahenk'e yer verilmediği görüldü.


GATES YİNE LİDER

TAV Havalimanları ve Akfen Holding patronu Hamdi Akın ile Doğuş Holding kurucusu merhum Ayhan Şahenk'in eşi Deniz Şahenk'in şubat ayında 1'er milyar dolarlık serveti olduğu belirtilmişti.

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, 77.7 milyar dolarlık servetiyle birinciliğini korurken, Zara giyim mağazaları zincirinin kurucusu Amancio Ortega 73.6 milyar dolarla takip etti. İnternetten satış devi Amazon'un patronu Jeff Bezos ise servetini 65.3 milyar dolara çıkararak, listede 5'incilikten 3'üncülüğe yükseldi. Warren Buffet 3'üncülükten 4'üncülüğe gerilerken, Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, bir basamak yükselerek ilk 5'e girmeyi başardı. Meksikalı Carlos Slim Helu ise ilk 5'in dışında kaldı.


AMAZON'UN AMANSIZ YÜKSELİŞİ SÜRÜYOR

Jeff Bezos'un kişisel serveti itibarıyla dünyanın en zengin 3'üncü kişisi olmasında, yüzde 18'lik hissesine sahip olduğu Amazon şirketinin yükselişi etkili oldu. Amazon'un hisseleri şubat ayından bu yana yüzde 50 değerlendi.Şirketin gelirleri tahminlerin üzerine çıkarak, geçen yıla kıyasla yüzde 31 artış gösterip ikinci çeyrekte 30.4 milyar dolar oldu. İnternet ortamında ticaret yapan şirketin kârı geçen yıl 92 milyon dolar iken bu yıl 857 milyon dolar oldu.Şirketin, yıllık bir meblağ karşılığında kargo ücretlendirme sisteminde ek hizmetler sunduğu ‘Prime' üyelik sistemi de özellikle uluslararası ticarette büyüme gösterdi.


Sözcü