Düzce Belediyesi'ne depremde yıkılan konutlardan tazminat cezası

Düzce Belediyesi'ne depremde yıkılan konutlardan tazminat cezası

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, 1999 yılındaki Düzce depreminden sonra açılan davaların belediye aleyhine sonuçlandığını bildirerek, "Bu davaların sonucunda yaklaşık 500 bin YTL tazminat ödeme yükümlülüğü getirilmiştir" dedi.

Keleş, belediye çalışmaları ve projeleri hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın toplantısı düzenledi.


Düzce'de yürütülen "Kentsel Dönüşüm Projeleri"ne ilişkin bilgi veren Keleş, Camikebir Mahallesi'nde yapılan çalışmaları anlattı. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile ortak protokol imzalandığını hatırlatan Keleş, "Şu anda alan üzerinde parseller tespit ediliyor. Daha sonra da kamulaştırma bedelleri belirlenecek. Bu proje mutlaka gerçekleştirilecek" dedi.


Konuralp beldesinin, Düzce Belediyesi sınırları içine alınması konusunda Belediye Meclisi'nin kararı bulunduğunu ifade eden Mehmet Keleş, yasal süreçle ilgili çalışmaların devam ettiğini bildirdi.


-"DEPREM DAVALARI BELEDİYE ALEYHİNE SONUÇLANDI"-


Mehmet Keleş, 1999 Düzce depreminden sonra açılan davaların belediye aleyhine sonuçlandığını belirterek, şöyle devam etti: "Depremde mağdur olanlar tarafından belediye aleyhine açılan 19 dava bulunuyor. Bunlardan 10'u sonuçlandı. Düzce Belediyesine, bu davaların sonucunda yaklaşık 500 bin YTL tazminat ödeme yükümlülüğü getirilmiştir. Belediye olarak mal beyanında bulunulmuş ve tazminatlara ilişkin ödemeler de yapılmaktadır."


Davaların sonuçlanmasının ardından belediyeye yönelik haciz işlemleri yapıldığını kaydeden Keleş, tazminatların bir plan çerçevesinde ödenmesini talep ederek, "Bizim bir ödemeler dengesi ve planımız var. Düzce Belediyesinin parası, Düzce'ye hizmet için harcanmaktadır. Eğer Düzce Belediyesi plansız para harcaması yaparsa, hizmetlerin aksaması söz konusu olacaktır. Bu da Düzce halkına yansıyacaktır. Düzce Belediyesi deprem mağdurlarının haklarını ödeyecektir ancak, beklentimiz tazminatların belli bir ödeme planına bağlanmasıdır" diye konuştu.