Ebru Gündeş ve Rıza Zarrab’ın yalısı da imar barışına dahil!

Ebru Gündeş ve Rıza Zarrab’ın yalısı da imar barışına dahil! Ebru Gündeş ve Rıza Zarrab’ın yalısı da imar barışına dahil!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar barışıyla ilgili tasarıya istisnasi bir hüküm koymadıklarını söyledi “Yapının durumuna göre parasını yatıran herkes yararlanabilecek” dedi.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre bu açıklama Ebru Gündeş ile Rıza Zarrab’ın İstanbul Beykoz’daki tarihi yalılarda yaptıkları eklentilerin de barıştan yararlanıp yıkılmayacağını ortaya koydu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmelerine başlanacak olan torba tasarı içinde yer alan imar barışının ayrıntılarını bir basın toplantısıyla dün açıkladı. 

Gazetecilerin, “Hazine arazisine, Boğaza, kıyıya, ormana, meraya, tarlaya yapılan binalar ya da İstanbul Avcılar’da 5 kat izni verilen yerde 8 kat bina yapan da getirdiğiniz düzenlemeden yararlanabilecek mi” sorusuna Özhaseki, “Ruhsata eklemeler genelde 50,60, 70, 80’li yıllarda yapılmış. Sosyal devletin amacı vatandaşına ev yapabileceği ortamı sağlamaktır. Aksi halde şimdiki durumla karşılaşırsınız. Evet, imar durumunun üzerindeki artı 2-3 katı veya her ne yapmışsa ödemesini yaparak yapı kayıt belgesi alabilecek. Orman, kıyı, mera, Boğaziçi’ne istisna getirmiyoruz. Tasarıya istisna maddesi koymadık. Komisyonda koyarlar mı bilmiyorum. Parasını yatıran herkes yararlanabilecek. Ama saydığınız şekildeki imara aykırılıklar herhalde on binde birdir” cevabını verdi.

Bu durumda Ebru Gündeş ile Rıza Zarrab’ın İstanbul Beykoz’daki tarihi yalılarında yaptıkları eklentiler de yıkılmayacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, bu eklentilerin yıkılması için geçen aralık ayında karar almıştı. Yine Ege, Akdeniz, Karadeniz gibi kıyılarda, orman alanlarında yapılan konut, restoran, dükkan gibi ruhsatsız ve kaçak binalar da sahiplerinin başvurması halinde getirien düzenlemeden yararlanabilecek.