04 / 02 / 2023

Edirne'de kiralar öğrenciye endeksli

Edirne'de kiralar öğrenciye endeksli

Edirne'de, 2007-2008 eğitim öğretim yılının başlamasına az bir süre kala üniversite öğrencilerinin ev tutma telaşı başladı.

Edirne'de öğrenciler yurtlar yerine, daha özgür bir ortamda "öğrencilik hayatı" geçirmek için evde kalmayı tercih ediyorlar.


Edirne Emlakçılar Odası Başkanı Vedat Ergin, yaptığı açıklamada, Edirne'de kiraların öğrencilere endeksli olduğunu belirterek, "Edirne'de bir daire 300-500 YTL arasında kiraya veriliyor. Öğrencilerin ev aramaya başlamasıyla ev kiraları yükselmeye başladı. Edirne'de yurt sıkıntısı olmamasına rağmen, öğrenciler daha özgür bir ortamda yaşamak için evleri tercih ediyor" dedi.


-TOPLU YAŞAMDA AVANTAJ VE DEZAVANTAJLAR -


Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Doğan da öğrencilik yaşamı sırasında toplu yaşamların avantajlarının olduğu kadar dezavantajlarının da olduğunu belirtti.


Kiranın paylaşılması noktasında ortak payda da buluşan öğrencilerin zaman zaman kültürel farklılıklardan kaynaklanan sorunlar yaşayabildiğini anlatan Doğan, şunları kaydetti: "Öğrenciler kiraların yüksek olmasından dolayı beraber yaşıyorlar. Bazen bir dairede 4-5 öğrenci kalıyor. Bu arkadaşlık ve dostluğu geliştirmesinin yanı sıra çoğu zaman kavgalara da sebep olabiliyor. Farklı kültürlerden gelen kişilikler çoğu zaman kültürel farklılık döngüsüne kapılıp, kader ortaklığı yaptıkları birliktelikten kopma noktasına geliyorlar."


-EVLERİN ALTERNATİF APART DAİRELER


Bu arada, Edirne'de toplu yaşamaktan zevk almayanlar için inşa edilmiş 20 metre karelik yaşam alanı olan apart daireler de rağbet görüyor.


Kendine göre küçük bir dünya yaratmak isteyen öğrenciler, tuvalet, banyo ve mutfağın bir arada olduğu, buzdolabı, yatak ve dolabın demirbaş olarak verildiği apart dairelerde de kalabiliyor.


Fiyatları 250 ile 400 YTL olan değişen dairelerin elektrik, su ve yakıt giderleri kiraya dahil olduğu için Edirne'de öğrenciler bu tip yerleri tercih ediyor.
Geri Dön