Ekrem İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul için brifing talebi!

Ekrem İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul için brifing talebi! Ekrem İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul için brifing talebi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Kanal İstanbul" projesi ile ilgili brifing verme talebini kapsayan bir mektup sundu.


ATO Congresium'da düzenlenen "Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi"nin açılışının ardından gazetecilerin sorularına cevap veren İmamoğlu, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin'in özel kaleminden aranarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından büyükşehir belediye başkanlarına ödül verileceğinin söylenmesi üzerine CHP'li belediyeler olarak toplantıya katılmaya özen gösterdiklerini açıkladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; İmamoğlu, "Biz buraya katılmaya özen gösterdik. Birinci sebebi, Türkiye Belediyeler Birliği bizim. Bilmeyenler için söyleyelim Türkiye Belediyeler Birliği, Türkiye'deki bütün belediyelerin bütçelerinden para kesilerek bütçesi yönetilen bir kurumdur. Şu anda o belediyeler birliğinin en fazla parasını ödeyen İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Mersin gibi ilk sıraları teşkil eden belediyelerin bütçesiyle bu arkadaşlarımız orada görev yapıyorlar. Bugün ne yazık ki nezaketsiz bir gün olmuştur. Burada bütün belediyeler var." diye konuştu. 

İmamoğlu, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

"Yüksek teknoloji konuşulacaktı. Ben zannettim ki Sanayi ve Teknoloji Bakanı çıkacak son 5 yılda niçin 107 milyar dolar açık verdiklerini, ihracatla ithalat arasındaki farkın niçin 107 milyar olduğunu açıklayacak, daha çok iş yapmamız gerektiğini söyleyecek, hep beraber bu işi üstlenelim diyecek. Onu demedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı ne alakası varsa bir su yolundan bahsetti. Peşinden Çevre ve Şehircilik Bakanı keza. Bütün bunlar yanlış ve katılmadığımız bir metot. Dediğim gibi nezaketsiz bir gün yaşanmıştır. Kaldı ki biz kanalı elbette tartışabiliriz, istiyoruz da zaten. Kaldı ki ben defalarca 'Sayın Cumhurbaşkanım davet edin, gelelim anlatalım, sunum yapalım.' diye kendilerinden talepte bulundum. Bugünün en kıymetli anı benim için kendilerine bu talebimi yenilediğim dört sayfalık mektubumu vermekti. Dört sayfalık mektubumu verdim. Gördüğüm kadarıyla da Sayın Bakanların konuşması devam ederken ilgisini benim mektubuma döndürmüştü, onu okuyordu."

- "Onlarla polemik yarışına mı gireceğim?"

İmamoğlu, mektubunda, Kanal İstanbul projesi ile ilgili bazı bakanların Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yanlış bilgilendirdiğini söyledi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'a brifing verme istediğini mektubunda tekrar eden İmamoğlu, "Vicdanıyla, adaletiyle bu daveti bekliyorum kendilerinden. Umarım en yakın zamanda olur." şeklinde konuştu.

Kongrenin kötü geçtiğini destekleyen İmamoğlu, "Gün ne yazık ki kötü geçmiştir. Türkiye Belediyeler Birliği ne yazık ki nezaketsiz bir gün hazırlamıştır. Bunu Fatma hanıma duyuruyorum. Kendisini biz çok nezaketli biliriz onu da ifade edeyim. Yanlış kimdedir bilmem ama bize bir cevap borcu vardır." açıklamasında bulundu. 

İmamoğlu, bir gazetecinin "Toplantıya katılmaya devam edecek misiniz?" sorduğu sorusuna "Bizim için toplantı bitti, gerek yok. Ben çıkıp ne diyeceğim? Gündem sabahki gündemse çıkıp ben onlarla polemik yarışına mı gireceğim? Böyle bir tarzımız yok. Valla beni İstanbul'da çok iş bekliyor. Arkadaşlarımı her şehirde bekleyen çok kıymetli iş var. Burası bugün beyhude vakit geçirmemize sebep olur, onu istemiyoruz." yanıtını verdi.

İmamoğlu, başka bir soruya cevap verirken , "Sayın Cumhurbaşkanımızın 82 milyonda bir borcu her vatandaşımıza vardır. Bana çarpı 16 milyon borcu var, çünkü ben 16 milyonu temsilen kendilerinden randevu talep ediyorum. Tüm samimiyetimle, vicdanım, belediyeciliğimle istiyorum. Ben her şeye rağmen olumlu cevap bekliyorum kendisinden." ifadesinde bulundu.  

Cemevlerinin "ibadethane" olarak kullanılmasını  değerlendiren İmamoğlu, "Kimin nereyi ibadethane olarak kullanacağına biz karar veremeyiz. İnşallah bu hafta olumlu karar çıkacak."diye konuştu.

Kanal İstanbul ne kadara mal olacak?

Kanal İstanbul iyi çalışılmış, her ayrıntısı düşünülmüş bir projedir!