Elazığ Çevrimtaş köyünde yapılan evlerden ilki teslim edildi!

Elazığ Çevrimtaş köyünde yapılan evlerden ilki teslim edildi!Elazığ'daki depremde çok sayıda ev ve ahırın hasar gördüğü Çevrimtaş köyünde, çelik konstrüksiyonlu, 91 metrekarelik 2+1 şeklindeki evde depremzede Ernek ailesi oturacak...


Elazığ ilinin Sivrice ilçesinde, depremden etkilenen Çevrimtaş köyünde hayata geçirilen çelik konstrüksiyonlu evlerden ilki, sahibine teslim edildi.

Elazığ'da 24 Ocak'ta, Sivrice ilçesi merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremin sonrasında yaraların sarılması için ilgili bakanlıklar öncülüğünde başlatılan çalışmalar aralıksız devam ediyor. 

Bu çerçevede, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından il genelinde çalışmalar sürerken, çok sayıda ev ve ahırın hasar gördüğü Çevrimtaş köyünde de çelik konstrüksiyonlu evler inşa ediliyor, evlerin yanı sıra 4-5 büyükbaş hayvanın kalabileceği ahırlar da yapılıyor.

İnşaatı tamamlanan 91 metrekarelik 2+1 şeklindeki ilk ev, depremzede Ernek ailesine teslim edildi. Ernek ailesinin hayvanları için evlerinin yanına kurulacak ahırın yapımı devam ediyor.

Depremde evi yıkılan ve talebi üzerine arazisine "örnek ev" kurulan Ramazan Ernek, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, evin çok güzel olduğunu, yeni evlerinde oturmak için sabırsızlandığını belirtti.

Çevrimtaş köyünde depremin şiddetinin etkisini hissettiklerini söyleyen Ernek, "Allah ülkemize, memleketimize bir daha böyle bir felaket yaşatmasın. Depremden sonra dört çocuğumla dışarı çıktım, etrafı tanıyamadım." diye konuştu.

Ernek, depremin ardından tüm imkanlar seferber edilerek kendilerine yardımcı olunduğunu ifade ederek, "Başta Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız, güvenlik kuvvetlerimizden Allah razı olsun. Bizim buralarda çok zor şartlar var. Bu zor şartlarda bize bu imkanları sağladılar, Allah onlardan razı olsun." dedi.

Örnek evde oturacak olmaktan memnuniyet duyduğunu aktaran Ernek, şunları söyledi;

"Çok şükür bana bir ev yaptılar, örnek bir ev. İnşallah en yakın zamanda diğer mağdur olanların da mağduriyetleri giderilir. Çok beğendim, çok güzel bir ev. İnşallah en yakın zamanda diğer kardeşlerimizin de evleri yapılır. Evin yanında ahır inşasına da başladılar. Allah herkesten razı olsun. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Toprak evde yaşıyorduk, evimiz yıkıldı. Bu evde inşallah huzurlu bir şekilde oturur, komşularımızla rahat bir yaşam süreriz."

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Elazığ'da depremden etkilenen köylerde 1500 ev kurulacağı öğrenildi.

Elazığ'da inşa edilecek konutlar için zemin etüt çalışmaları başladı!