Elazığ'daki tarihi Maden Köprüsü çöktü!

Elazığ'daki tarihi Maden Köprüsü çöktü!

Doğal olmayan heyelan riski altında bulunan tarihi Elazığ Maden Köprüsü son dönemde yağışların da etkisiyle yıkıldı...


Elazığ'da yer alan ve heyelan riski nedeniyle kullanıma kapatılan tarihi Maden Köprüsü çöktü.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından (AFAD) hazırlanan "Maden İlçesi Camiikebir Mahallesi'ndeki Aktif ve Olası Heyelan Alanlarının Jeolojik-Jeoteknik Değerlendirme Raporu"na istinaden heyelan riski bulunan afete maruz alanlardaki 278 konut ve 232 iş yeri için alınan karar doğrultusunda tahliye çalışmaları devam ediyor. 

Elazığ

Sputnik News'te yer alan habere göre; Kaymakamlık binası başta olmak üzere bölgede bulunan resmi binaların da boşaltıldığı Maden ilçesinde Camiikebir Mahallesi'nde yer alan, 2. Abdulhamid döneminde yaptırıldığı belirtilen tarihi köprü, oluşan deformasyon nedeniyle yıkılma riskine karşı bir süre önce kullanıma kapatıldı.

Elazığ

Tarihi İpekyolu'nun geçiş güzergahında bulunan, kesme taştan yapılan tarihi köprünün yıkılma riski nedeniyle Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından hazırlanan raporda, bölgede faaliyet gösteren maden işletmesinin, köprü şevinin üst kotlarında oluşturduğu malzeme stok alanına fazla malzeme yüklemesi nedeniyle doğal olmayan heyelan oluşturduğu, bu durumun tarihi köprüde ciddi yıkılma tehlikesine yol açtığı değerlendirmesinde bulunuldu.

Elazığ

İlgili kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli tedbirlerin bir an önce alınması gerektiği belirtilen raporda, Karayolları Genel Müdürlüğü Sanat Yapıları Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan tarihi Maden Köprüsü'nün restorasyon projesine de devam eden heyelan riski nedeniyle başlanılamadığı ifade edildi. 

Doğal olmayan heyelan riski altında olan tarihi köprü son dönemde yağışların da etkisiyle yıkıldı.

Köprünün kullanıma kapalı olması nedeniyle can kaybı ve yaralanma olmadı.