Çukurova Balkon

Elazığ'ın yeni imar revizyonu çalışmasında sona gelindi!

Elazığ'ın yeni imar revizyonu çalışmasında sona gelindi! Elazığ'ın yeni imar revizyonu çalışmasında sona gelindi!

Elazığ Belediyesi tarafından uzun süreden beri yürütülen yeni imar revizyonu çalışmasında sona gelindi. Yapılan imar revize çalışmasının en önemli özelliği parsel değil ada bazlı düzenlemelerin yapılması hedefleniyor.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Elazığ Belediyesi tarafından uzun süreden beri yürütülen yeni imar revizyonu çalışmasında sona gelindi.

Şehrin, merkezde sıkışmışlığını ve nefes alamaz hale gelişine dur diyecek yeni çalışmada vatandaşlara birçok avantajlar da sunuluyor.

YOLLAR GENİŞLİYOR

Yapılan imar revize çalışmasının en önemli özelliği parsel değil ada bazlı düzenlemelerin yapılması ve bu çerçevede geçmişte çok dar olarak planlanmış yolların daha geniş olarak planlanması hedefleniyor.

GELİŞMEMİŞ MAHALLELERE İMTİYAZ GELİYOR

Yapılan çalışmanın bir başka özelliği ise imar durumu sebebiyle yeterince gelişmemiş mahallelerin imar rantını artırarak gelişmesini sağlamak. Bu çerçevede geçmişte 2 ya da 3 kata müsaade edilen binaların imarı 5 kata çıkartılıyor.

OTOPARK SORUNU TARİH OLUYOR

Yeni imar çalışmasında getirilen en önemli yeniliklerden biri de otopark sorununun çözümünü amaçlıyor. İnşaat ruhsatları verilirken bina altında otopark yapılması zorunlu hale getiriliyor.

BİTİŞİK NİZAMA SON

İmar düzenlemesinin getirdiği bir başka yenilik ise bitişik nizamdan blok nizamına geçiş olacak. Yan yana dizilen binaların yerini birbirinden bağımsız, etrafında yeşil alan, park ve sosyal alanların bulunduğu site ve bloklar alacak.

HALK DÖRT GÖZLE BEKLİYOR

Şehrin bina, estetik ve sosyal yaşam kalitesini yükseltecek, imar kısıtlaması sebebiyle yeterince gelişememekten dolayı kenar mahalle statüsünde kalmış yerleşim alanlarının da gelişmesini sağlayacak yeni imar revizyon planı için halkın da beklentisi  büyük.

ŞEHİR İÇİN MİLAT

Yapılacak bu çalışma ile şehrin klasik ve insanı mutsuz eden ruhsuz bina ve sokakların yerini daha ferah, daha yeşil ve daha yaşanabilir bir şehir alacak. Şehirlerin fiziki yapılarının insan mutluluğu ve sağlığı için ne kadar önemli olduğunu belirten vatandaşlar bu çalışmayı gündemine alan ve meclise taşıyan meclis üyelerine teşekkür ediyorlar.

Bu kararla şehrin kabuğunun kırılacağını ve düzensiz ve orantısız gelişmenin önüne geçilerek şehrin doğu, kuzey ve güney kesimlerinde bulunan mahallelerinin de gelişeceğine dikkat çeken vatandaşlar bu kararı alan meclis üyelerinin çok önemli ve hayırlı bir karara imza atacaklarını belirtiyorlar.


Hakimiyet