12 / 08 / 2022

Emekli maaşı için flaş ayrıntı! Ocak zammından kimler yararlanacak?

Emekli maaşı için flaş ayrıntı! Ocak zammından kimler yararlanacak?

Enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte memur ve emeklilerin yeni zamlı maaşları da netleşmiş oldu. Ocak ayı itibariyle en düşük emekli maaşı 2.500 lira oldu...1)Memurların yeni yıl zamları ne kadar oldu?

Memurlara 2022'nin ilk altı ayında maaşlarına yüzde 5 zam yapılacak. 2021'in ikinci yarısında oluşacak enflasyonun yüzde 3'ü geçmesi halinde aradaki fark memur ve emekli zamlarına eklenecek. TÜİK, 2021 yılının son 6 aylık enflasyon rakamını yüzde 25,47 olarak açıklarken, enflasyon toplu sözleşmede belirtilen yüzde 3'ü aştığı için memurlar için yüzde 22,47 enflasyon farkı oluştu. Toplu sözleşmedeki yüzde 5'lik artışla enflasyon farkı da eklendiğinde, memurların Ocak 2022'de alacağı artış yüzde 27,47 oluyor.

Emekli maaşı için flaş ayrıntı! Ocak zammından kimler yararlanacak?

2)Ek zam nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından toplu sözleşmede yüzde 5'lik artışa ek olarak memurlar için yüzde 2,5'lik ek artış yapılacağını açıkladı. Böylece, sözleşmedeki yüzde 5'lik artışa yüzde 2,5'lik ilave artış ve enflasyon farkından oluşan yüzde 22,47'lik artış da eklendiğinde yeni yıl memur zam oranı yüzde 29,97 oldu. Asgari ücrete eşit memur maaşlarının gelir ve damga vergisinden muaf tutulmasıyla birlikte memur maaşlarına 288 liraya kadar zam yapılacak. Görev maaşlarının da eklenmesiyle memurlardaki artış yüzde 30,5'e kadar çıkacak.

Emekli maaşı için flaş ayrıntı! Ocak zammından kimler yararlanacak?

3)Ek zamdan memur emeklileri de yararlanacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ek zam açıklamasını memurlara yönelik yaptı. Memur emeklilerinin ek zamandan yararlanıp yararlanmayacağı Meclis'e sunulacak torba kanun ile netleşecek. Ek zammın sadece görevdeki memurlara yönelik olması halinde memur emeklileri toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 5 zammın üzerine yüzde 22.47'lik enflasyon farkının eklenmesi ile birlikte ocak ayında maaşlarını yüzde 27.47 zamlı alacaklar. Bu zammın üzerine yüzde 4 ila yüzde 5 üzerinde ek ödeme de eklenecek.Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.