12 / 08 / 2022

Emekli maaşlarına haciz konulabilir mi, Emekli maaşına hangi durumlarda kesinti uygulanır?

Emekli maaşlarına haciz konulabilir mi, Emekli maaşına hangi durumlarda kesinti uygulanır?

Emekli maaşlarına haciz konulması mümkün mü, emekli maaşlarına hangi durumlarda kesinti uygulanır, emeklilikte hangi yaş düzenlemesi esas alınır, mahkumun emekli maaşını almak için emeklilik başvurusu nasıl yapılır sorularının cevapları haberimizde...Emeklilikle ilgili merak edilen soruların cevaplarını Posta gazetesi ekonomi yazarı Ekrem Sarısu, köşesinde değerlendiriyor. Emekli maaşlarına haciz konulması mümkün mü, emekli maaşlarına hangi durumlarda kesinti uygulanır, emeklilikte hangi yaş düzenlemesi esas alınır, mahkumun emekli maaşını almak için emeklilik başvurusu nasıl yapılır sorularına yazar köşesinden kısa kısa ve net cevaplar verdi.

Yazara yöneltilen bir soruda, parasını PTT'den alan bir emeklinin eşi bankadan emekli maaşı teminat gösterilerek çekilen kredide geri ödemede yaşanan aksamalar nedeniyle maaşa bankaların haciz koyup koyamayacağını sordu. Yazar Sarısu söz konusu soruya, "Emekli maaşına hak sahibi muvafakatname (yazılı izin) vermediği sürece el konulamayacağını" sözleriyle cevap verdi. 

Yazar eğer maaşa bankalar tarafından haciz konulmuşsa kredi çeekn kişinin bankaya bu konuda izin verdiği anlaşılmalıdır dedi.

İşte detaylar...

 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.