Emlak alım satım harcını kim öder?

Emlak alım satım harcını kim öder? Emlak alım satım harcını kim öder?

Tapu dairesinde yapılan emlak alım satım işlemleri, alıcı ve satıcının yapacağı müracaat üzerine gerçekleşiyor. Peki, emlak alım satım harcı ne kadar? Emlak alım satım harcını kim öder?Emlak alım satım harcını kim öder?

Tapu dairesinde yapılan emlak alım satım işlemleri, alıcı ve satıcının yapacağı müracaat üzerine gerçekleşiyor. Emlak tapu satışı için öncelikle tapu dairesinden randevu alınıyor.


Tapu dairesinden randevu alındıktan sonra gerekli belgeler ile müracaat gerçekleşiyor. Başvuru sırasında herhangi bir yanlışlık veya eksiklik yoksa devir işlemi yapılıyor.


Peki, Emlak alım satım işlemi için gerekli belgeler nelerdir? Emlak alım satım harcı ne kadar? Emlak alım satım harcını kim öder?


Satıcıdan istenen evraklar:

- Tapu aslı veya fotokopisi

- 1 Resim

- Nüfus Cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi

- Vergi borcu yoktur yazısı 

- Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname 

 

Alıcıdan istenen evraklar:

- 2 Resim

- Nüfus Cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi

- Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname 


Emlak alım satım harcı:

Emlak alım satım işlemi için ödenecek tapu harcı, gerçekleşen satış bedeli üzerinden hesaplanıyor. Tapuda harç, satış bedeli üzerinden binde 20 oranında hesaplanarak ödeniyor.  Aksi halde eksik ödenen harç için vergi cezası kesiliyor.


Emlak alım satım harcını kim öder?

Emlak alım satım harcını hem alıcı hem de satıcı ayrı ayrı ödüyor. Uygulamada tarafların anlaşmasına istinaden bu bedeli alıcı tek başına da ödeyebiliyor. Ancak yasal olan her iki tarafın da ayrı ayrı binde 20 oranındaki harcı ödemesi.Tapu bağış işlemleri 2015!
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com