18 / 08 / 2022

Tapu harcını kim öder?

Tapu harcını kim öder?

Gayrimenkul alım satımında karşılaşılan tapu harcı masrafını ve bu masrafın kimin tarafından ödeneceğini bilmiyorsanız, tıklayın. İşte tapu harcını kim öder? sorusunun yanıtı...
Gayrimenkul alım satımında ortaya çıkan giderlerden biri olan tapu harcı masrafınızı ve bu masrafı kimin ödeyeceğini mi merak ediyorsunuz? 2012 yılında bir gayrimenkulun alım satımında söz konusu gayrimenkulun satış bedeli üzerinden binde 33 oranında tapu harcı alınıyordu. Ancak 2013 yılında bu oranlar değişti ve buna göre, gayrimenkulun satış bedeli üzerinden binde 20'şer oranında tapu harcı ödenmeye başlanıldı.


Peki tapu harcını kim öder? 2013 yılında yapılan değişikliğe göre, gayrimenkulun gerçek satış bedeli üzerinden binde 20’şer oranında tapu harcı ödeneceğini belirttik. Söz konusu tapu harcı ise hem alıcı hem satıcı tarafından ayrı ayrı ödeniyor. Yani gayrimenkulun gerçek satış bedeli üzerinden ödenecek binde 20 oranındaki tapu harcının binde 10'unu alıcı binde 10'unu ise satıcı ödüyor.


Tapu harcı hesaplama örnekleri...

500 bin TL’lik bir evin satışında ki eğer satış bedeli gerçek bedel üzerinden bildirilmiş ise alıcı ve satıcının ödemesi gereken tapu devir harcı tutarı 10 bin TL olur. Tapu harcı masrafları tapu bedelinin binde 20’si oranında olduğu için 500 bin TL’lik bir gayrimenkulun satışında ödenecek tapu harcı da 10 bin TL rakamına denk gelir. Ve bu oran alandan ve satandan ayrı ayrı tahsil edilir. Ancak altını çizmekte fayda var; bu rakamlara döner sermaye masrafları dahil olmuyor. Bu masraflar için de yaklaşık 150 – 200 TL arasında bir rakamı gözden çıkarmak gerekiyor.


2013 mevzuatına göre tapu harcı hesaplama konusuna dair diğer örnekler ise şöyle..


-400 bin TL’lik bir gayrimenkulun satışında ödenecek tapu harcı miktarı 8 bin TL,

-300 bin TL’lik bir gayrimenkulun satışında ödenecek tapu harcı miktarı 6 bin TL,

-200 bin TL’lik bir gayrimenkulun satışında ödenecek tapu harcı miktarı 4 bin TL,

-100 bin TL’lik bir gayrimenkulun satışında ödenecek tapu harcı miktarı da 2 bin TL olur.