Emlak Bankası konut kredisi satacak!

Emlak Bankası konut kredisi satacak! Emlak Bankası konut kredisi satacak!

Konut kredilerinin ikincil piyasada alınıp satılması son günlerin en çok konuşulan konusu oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bunun sektöre ilave kaynak üretme açısından önemli olduğunu ifade etti. Konut satışları bu yıl da rekor kıracak gibi görünüyor. Açıklanan rakamlar konut iştahının sürdüğünü ve uygun ödeme koşulları sağlandığında konut alımının arttığını ifade ediyor. 

Ancak faizlerin çok yüksek olması ve bankaların kredi verirken yeni kaynak üretmede zorlanması tüm sektörlerleri olduğu gibi konut sektörünü de doğrudan etkiliyor. Yeni Şafak'tan Mine Açar'ın haberine göre son günlerde yeni kaynakların oluşturulması için yurt dışında sıkça uygulanan bir model konuşulur oldu. 

Yeni modelde konut ve kamu yatırımları için kullandırılan kredilerin ikincil piyasada satılması. İlk uygulamanın da duyurusu yapıldı. 3 kamu ve 1 özel banka 3,5 milyar liralık Vadeye Dayalı Menkul Kıymet ihracı yapacak. 

Bakan Kurum konut kredilerinin yeniden satılmasının sisteme ilave kaynak üreteceğini dile getirdi. Kurum, “Bu konuyu Emlak Bankası'nın ana sözleşmesine de koyduk. Emlak Bankası'nda da banka alacklarının ikincil piyasada paraya çevirilmesine yönelik bir düzenleme yapılıyor. Dolayısıyla biz de Emlak Bankası'nda inşallah bunu üreteceğiz. Bu manada sektör adına olumlu bir gelişme olacak” dedi. 

Qr kodlu tapu sistemi hakkında da bilgi veren Bakan Kurum, yeni dönemde tapuda tüm ayrıntıların TC kimlik numarası gibi görüneceğini ifade etti.  Bakan Kurum artık qr kodu sayesinde takbist bilgi sistemi üzerinden uydu görüntüsü ile satın almak istenilen gayrimenkulün yerinde görülebileceğini de sözlerine ekledi. 

Kimlik numaralı, QR kodlu yeni tapular geliyor!