Emlak Konut Ocak ayı satışları yüzde 41 düştü!

Emlak Konut Ocak ayı satışları yüzde 41 düştü!

Emlak Konut ocaktaki konut satışında yüzde 41, satış gelirinde ise yüzde 40 kayıp yaşadı. Uzmanlara göre daire satışlardaki düşüş yıl boyunca sürecek. Ocak ayında 71 projeden 543 konutun satışını gerçekleştirebildi...


Ocak 2013’te bin 340 adet konut satarak 546 milyon 789 bin lira gelir elde eden Emlak Konut GYO, bu sene ocak ayındaki satışlarda hayal kırıklığına uğradı. Emlak Konut ocaktaki konut satışında yüzde 41, satış gelirinde ise yüzde 40 kayıp yaşadı. Uzmanlara göre daire satışlardaki düşüş yıl boyunca sürecek.


TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO, bu sene ocak ayındaki satışlarda hayal kırıklığı yaşadı. Emlak Konut, 2013 yılının ilk ayında 31 projeden bin 340 konut satışı gerçekleştirerek 546 milyon 789 bin lira gelir elde etmişti. Bu yılın ilk ayında ise şirketin konut satışında yüzde 41, gelirinde ise yüzde 40 kayıp yaşandı. Emlak Konut 2014 Ocak ayında 71 projeden 543 konutun satışını gerçekleştirebildi ve 216 milyon 877 bin lira gelir elde etti.


Bu yüzde 41’lik kaybı uzmanlar, ‘tüketicinin 16 ay sürecek olan seçim döngüsü öncesinde yaşadığı tereddüt’ şeklinde yorumluyor. Ülkede yükselme trendindeki faizlerin de tüketiciyi zorlayacağını vurgulayan uzmanlar, Emlak Konut GYO yönetiminin izlediği bazı politikaların da şirketi zorda bırakacağı kanaatinde. Nitekim şirket, hem yükselen faizler sebebiyle talep azlığı yaşıyor hem de adı 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonuna karıştığı için marka değerini kaybetmeye başladı. Şirketin Genel Müdürü Murat Kurum, bu operasyon kapsamında emniyete gitmek durumunda kalan isimler arasındaydı. Analistler, bunların etkisiyle, geçen yıl 15 bin 175 konut satan şirketin bu yıl 10 bin civarında ancak konut satabileceğini düşünüyor.


İnşaat sektörünün 2013 sonu itibarıyla borcu 85 milyar liraya ulaştı. ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut, bu borcun sadece gayrimenkul sektörü için değil, Türkiye için büyük risk oluşturduğu kanaatinde. Merkez Bankası verilerine göre inşaat sektörünün bankalara olan kredi borcu 2004 yılında 4 milyar 638 milyon TL idi. 2011’de 49 milyar liraya ulaşmıştı. Bu miktarın 2013 sonunda ise 38 milyar doları (85 milyar lira) yakaladığına vurgu yapan Karabulut, “İnşaat sektörünün borçluluk miktarının yüksekliği büyük risk oluşturmakla birlikte 200’den fazla sektörü etkileyen bu sektörde yaşanabilecek sıkıntı, Türkiye’de bankacılık ve reel sektöründe de ciddi sıkıntılara yol açabilir.” değerlendirmesinde bulunuyor.


TÜİK’in 2013 yılı ve 2014 Ocak dönemlerine ait açıkladığı istatistiki veriler ise 2014’te yaşanacak daralma hakkında fikir verici. Buna göre geçen yıl toplamında 1 milyon 150 binin üzerinde konut satışı yapılan Türkiye’de Ocak 2014’te ise 87 bin konut satılabildi. Bu rakamın 40 bini ilk kez satılan, diğer kısmı ikinci el satılan konutlardan oluştu.


Kamu şirketleri, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması sonrası tiraj ve reytinge göre reklam kullanmayı bıraktı. Son olarak Türksat şirketi, yeni uydunun fırlatılması ile ilgili ilan listesinin başında yer alan Zaman’ı çıkararak yerine ilk listede yer almayan Yeni Akit Gazetesi’ni koydu. Diğer kamu şirketleri de Türksat ile benzer yolu izliyor. Bazı bakanlıklar ile devlet iştiraki bulunan Emlak Konut GYO,  TOKİ  ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı son reklam planlamalarında yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasıyla ilgili haberlere yer veren medya kuruluşlarına ilan vermeyi kesti. Emlak Konut 2014 yılı reklam bütçesinde aslan payını hükümeti öven yayın organlarına ayırıyor.


Zaman Gazetesi