Emlak vergisi 2. taksiti son ödeme tarihi ne zaman?

Emlak vergisi 2. taksiti son ödeme tarihi ne zaman? Emlak vergisi 2. taksiti son ödeme tarihi ne zaman?

Belediyeler tarafından bina, arazi ve arsalar için tahsil edilen ve servete dayalı olarak alınan Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri geçtiğimiz günlerde başladı. Peki Emlak vergisi son ödeme tarihi ne zaman?


Türkiye sınırları içerisinde bulunan gayrimenkuller için emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. Mülk sahipleri Emlak Vergisi ödemelerini her yıl iki ayrı taksit  halinde yapıyor.

Arazi, arsa ve binalar için servete dayalı olarak tahsil edilen emlak vergisi ödemeleri her yıl olduğu gibi bu yılda Mart ayı ve Kasım ayında yapılıyor. 1319 sayılı Kanunu kapsamında yılda iki kez ödenen emlak vergisi ikinci taksit dönemi 1 Kasım 2019 tarihi itibariyle başladı. Emlak Vergisi 2. taksit ödemeleri için son tarih ise 2 Aralık 2019 şeklinde belirlendi.

Kira geliri olan vergi mükellefleri için emlak vergisi  yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde 11,865 (on bir virgül sekiz yüz altmış beş)  artırılarak uygulanıyor.  Vergi oranları da arazilerde ve meskenlerde binde bir, diğer binalarda binde iki ve arsalarda ise binde üç olarak uygulanıyor. Büyükşehir belediye sınırları ve mücavir alanlar için ise yüzde 100 artırımlı uygulanıyor.

Emlak vergisi nasıl hesaplanıyor?

Emlak vergisi ödemeleri taşınmazın olduğu belediyeler, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesi ya da E-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor. Emlak vergisi yeniden değerleme oranı 2019; 2018 yılı için açıklanan yeniden değerleme oranı olan yüzde 23,73'ün yarısı; yani yüzde 11,865 olarak açıklandı.


Vergi değeri

1- Meskenin 2018 yılına ait emlak vergi değeri : 140 bin lira
2- 2018 yılına ait yeniden değerleme oranının yarısı (Yüzde 23,73/2) : Yüzde 11,865
3- Meskenin 2019 yılı emlak vergi değeri ( 1+(1x2)) : 156.611,00 TL
4- Bin liraya kadar olan kesirler dikkate alınmayacağından verginn tahakkukunda esas alınacak emlak vergi değeri: 156 bin lira


200 metrekare sınırı


Hak sahiplerinin evleri brüt 200 metrekareyi geçmediği hallerde emlak vergisi alınmıyor. Birden fazla hissesi olanlar veya emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar yararlanamıyor.

Kimler Emlak vergisi ödemiyor?


Hiçbir gelir olmayan, sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler, gaziler, engelliler, şehitler, dul ve yetimler, işsizler emlak vergisi ödemiyor.

 

Tek meskeni olan emekli, ilk yıl emlak vergisi öder mi?