Emlak vergisi 2020 ödemeleri ne zaman?

Emlak vergisi 2020 ödemeleri ne zaman?

Gayrimenkul sahipleri tarafından ödenen emlak vergisi ödemeleri ne zaman başlayacak? Emlak vergisini kimler öder? İşte merak edilen soruların yanıtları...


Emlak Vergisi Kanunu kapsamından emlak vergisi her sene, iki eşit taksit olarak ödeniyor. 2019'un ikinci taksit ödemeleri Kasım ayının sonunda sona erdi. Peki emlak vergisi 2020 ödemeleri ne zaman? Emlak vergisini kimler öder? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Emlak vergisi 2020 ödemeleri ne zaman?

Emlak vergisi ilk taksit ödemeleri Mart ve Mayıs ayları arasında yapılıyor. 1 Mart'ta başlayan vergi dönemi, 31 Mayıs tarihinde sona eriyor. Emlak vergisinde 2. taksit ödemeleri de Kasım'da yapılıyor.

Emlak vergisi ne kadar?
Normal Yörelerde Büyükşehir Belediyesi
Binalarda Binde 2 Binde 4
Meskenlerde Binde 1 Binde 2
Arazilerde Binde 1 Binde 2
Arsalarda Binde 3 Binde 6

Emlak vergisi ödememe cezası ne kadar?
Eğer vergi süresinde ödenmezse, her ay için yüzde 2 oranında gecikme zammı uygulanıyor.

Emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Emlak vergisi hesaplamalarında 2 temel değişken bulunuyor. Bunlardan ilki Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından müştereken açıklanan bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri; İkincisi ise belediyelerde kurulacak taktir komisyonlar tarafından belirlenecek asgari ölçüde arsa metre kare birim değeri ve binanın yüz ölçümü.
 
Dolayısıyla bina metrekare normal inşaat maliyet bedeli merkezi olarak açıklandığından bu değer belediyeden belediyeye farklılık gösteriyor.

Asgari ölçüde arsa metrekare birim değeri ise belediye takdir komisyonları tarafından açıklandığı için belediyeden belediyeye farklılık göstereceği gibi, belediye içerisinde de sokak ve caddelere göre değişiyor. Ayrıca emlağın metrekaresi arttıkça vergi değeri de artıyor.

Emlak vergisinden kimler muaf?
- Hiçbir gelir olmayan,
- Sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler,
- Gaziler,
- Engelliler,
- Şehitler,
- Dul ve yetimler,
- İşsizler emlak vergisi ödemiyor.

 

2020 emlak vergisinden kimler muaf?