2015 yılı emlak vergisi 2.taksiti ne zaman ödenir?

2015 yılı emlak vergisi 2.taksiti ne zaman ödenir? 2015 yılı emlak vergisi 2.taksiti ne zaman ödenir?

Emlak vergisi 1. taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor. 2015 yılı vergi takvimine göre verginin ilk taksit ödemeleri 1 Haziran'da sona eriyor. Peki, 2015 yılı emlak vergisi 2.taksiti ne zaman ödenir?2015 yılı emlak vergisi 2.taksiti ne zaman ödenir?

Emlak vergisi, tüm taşınmaz mallar için ödeniyor. Bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler vergi mükellefi oluyor. 


Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler; Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar.


Emlak vergisi 1. taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor. 2015 yılı vergi takvimine göre verginin ilk taksit ödemeleri 1 Haziran'da sona eriyor. Peki, 2015 yılı emlak vergisi 2.taksiti ne zaman ödenir?


Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri Kasım ayı içerisinde yapılıyor. İsteyen mükellefler verginin tamamını ilk taksit döneminde ödeyebiliyor.


Emlak vergisi oranları:

Büyükşehir Belediyesi

Binalarda Binde 4 

Meskenlerde Binde 2 

Arazilerde Binde 2 

Arsalarda Binde 6 


Normal Yörelerde  

Binalarda  Binde 2                    

Meskenlerde Binde 1                  

Arazilerde Binde 1                

Arsalarda  Binde 3    


Emlak vergisi ödemeleri taşınmazın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Farklı ildeki taşınmazın vergisi PTT havalesi ile ödenebildiği gibi, e-belediye sistemi ile de internet üzerinden ödenebiliyor.2015 yılı emlak vergisi muafiyeti!
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com