Emlak vergisi hesaplaması nasıl yapılır?

Emlak vergisi hesaplaması nasıl yapılır? Emlak vergisi hesaplaması nasıl yapılır?

Emlak vergisi konut, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmazların sahiplerinden yıllık olarak ödenmesi istenen vergi çeşidi olarak biliniyor. Peki, emlak vergisi hesaplama nasıl yapılır?

Emlak vergisi, her yıl mayıs ve kasım aylarında iki eşit taksitte ödeniyor.  Gayrimenkuller için ödenmesi gereken vergilerin başında gelen emlak vergisi nasıl hesaplanıyor? 

Sözcü'de yer alan habere göre emlak vergisi tutarı konut, işyeri, arsa ve araziler için farklı oranlar kullanılarak hesaplanıyor. Bu oranlar ise; konutlar için binde 1, işyerleri için binde 2, arsalar için binde 3 ve araziler için binde 1’dir. Gayrimenkulün bağlı olduğu belediye büyükşehir statüsünde ise bu oranlar iki katına çıkabiliyor. 

İlgili vergi yılı içerisinde gayrimenkulün asgari rayiç değerleri üzerinden bu oranlar kullanılarak ilgili yıl için ödenecek emlak vergisi tutarları hesaplanıyor. 

Örnek olarak rayiç değeri 100.000 TL olan büyükşehir sınırlarındaki bir konut için ödenecek emlak vergisi tutarı, 100.000×2/1000 = 200 TL olarak hesaplanıyor. 

EMLAK VERGİSİ NASIL ÖDENİR?

Emlak vergisi ödemeleri taşınmazın bulunduğu belediyeye başvurarak gerçekleştirebiliyor. Emlak vergisi ödemelerini belediyeye gitmeden de yapmanız münlün. PTT ile havale yoluyla ya da emlak vergisi mükellef numarasını kullanarak ödemeler yapılabiliyor.

Emlak vergisi 2019'da ne kadar ödenecek?