Emlak vergisi sorgulama 2020!

Emlak vergisi sorgulama 2020! Emlak vergisi sorgulama 2020!

2020 yılında kullanılacak emlak vergi değerleri belli oldu. Peki emlak vergisi ne  zaman ödenecek? Vergi sorgulaması nasıl yapılır? Emlak vergisi, belediyeler tarafından bina, arazi ve arsalar için verilen ve servete dayalı olarak tahsil ediliyor ve 1319 sayılı Kanunu kapsamında yılda iki kez ödeniyor.

GİB tarafından yayınlanan vergi takvimine göre, emlak vergisi  ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılıyor. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde gerçekleşiyor.

Emlak Vergisi'nde 2019, 2020 ve 2021 yılı için teşkil edecek emlak değerleri belirlendi. Belirlenen yeni emlak değerleri üzerinden emlak vergisi yeniden hesaplanıyor. Peki, emlak vergisi nasıl sorgulanır?

Emlak vergisi sorgulama 2020

- 2020 yılı emlak değerleri muhtarlıklardan veya belediyelerden öğrenebiliyor.

- Emlak vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isteyenler de yine bu işlem için belediyeden veya online işlemlerden öğrenebiliyor.

- Belediyenin "e-belediye" sistemini kullanıyor olması halinde, bu sistem ile sorgulama yapılabiliyor. Aynı zamanda ödemeler de internet üzerinden online bir şekilde gerçekleşebiliyor.

- Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi'nden de sorgulama işlemi yapılabiliyor.

- T.C. Kimlik No, Nüfus Cüzdanı Seri No ile Annenizin Kızlık Soyadı gibi bilgilerin girilmesi ve güvenlik kodunun onaylanması gerekiyor. Akabinde açılan ekranda borç sorgulanabiliyor.

Ev emlak vergisi 2020!