03 / 10 / 2023

Emlak vergisi sorgulama 2021!

Emlak vergisi sorgulama 2021!

Emlak vergisi mükellefleri 2021 yılında ne kadar vergi ödeyeceğini merak ediyor. Peki, emlak vergisi sorgulaması nereden yapılır? İşte emlak vergisi sorgulama 2021...Vergi mükellefi milyonlarca kişinin emlak vergisi her yıl iki taksit şeklinde ödemesi gerekiyor. Belediyeler tarafından bina, arazi ve arsalar için verilen ve servete dayalı olarak alınıyor. GİB tarafından yayınlanan vergi takvimine göre, emlak vergisi ödemeleri Mart ve Kasım ayları içerisinde yapılıyor. 

Emlak vergisi sorgulama 2021!
Emlak vergisi borcu olup olmadığını öğrenmek ve teyit etmek isteyen vatandaşların belediyelere gitmeleri veya internet üzerinden e-Devlet vasıtası aracılığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi'nden sorgulamaları gerekiyor.

- 2020 yılı emlak değerleri muhtarlıklardan veya belediyelerden öğrenebiliyor.

- Emlak vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isteyenler de yine bu işlem için belediyeden veya online işlemlerden öğrenebiliyor.

- Belediyenin "e-belediye" sistemini kullanıyor olması halinde, bu sistem ile sorgulama yapılabiliyor. Aynı zamanda ödemeler de internet üzerinden online bir şekilde gerçekleşebiliyor.

- Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi'nden de sorgulama işlemi yapılabiliyor.

- T.C. Kimlik No, Nüfus Cüzdanı Seri No ile Annenizin Kızlık Soyadı gibi bilgilerin girilmesi ve güvenlik kodunun onaylanması gerekiyor. Akabinde açılan ekranda borç sorgulanabiliyor.

15 soruda emlak vergisi muafiyeti!

Geri Dön